Manoma, kad finansinių išpuolių skaičius išaugs per šventes, kurios prasideda neoficialiai vadinamu Juoduoju penktadieniu ir tęsiasi kibernetinį pirmadienį bei per Kalėdas. „Kaspersky Lab“ specialistų tyrimai rodo, kad per pastarųjų kelerių metų šventes buvo pastebimas sukčiavimo ir kitų tipų išpuolių padidėjimas. Manoma, kad tai kartosis ir šiemet.
Didžiausias pardavimo sezono pikas – taip pat ir nusikaltėlių medžioklės metas: mažmenininkai teikia daugybę pasiūlymų, kuriems sunku atsispirti, žmonės planuoja išlaidauti dovanoms sau, draugams ir artimiesiems. Taigi, kol e. komercijos klientai ruošiasi pildyti savo norus per artėjančius pardavimus, mažmenininkai rengia savo parduotuves lankytojų antplūdžiui, finansinių infrastruktūrų – bankų ir mokėjimo sistemų – savininkai ruošiasi sandorių augimui. Nusikaltėliai paprastai irgi nesnaudžia.
Kaip rodo „Kaspersky Lab“ grėsmės statistika, 2014 ir 2015 m. netikrų ketvirtąjį ketvirtį (kuris apima švenčių laikotarpį) bendrovės aptiktų tinklalapių, medžiojančių finansinius duomenis (kredito kortelės informaciją), dalis buvo maždaug 9 proc. didesnė nei per metus vidutiniškai. Konkrečiai finansinių sukčiavimų rezultatas 2014 m. buvo 28,73 proc., o ketvirtojo ketvirčio – 38,49 proc. 2015 m. 34,33 proc. visų išpuolių sudarė finansiniai išpuoliai, o ketvirtąjį ketvirtį tokių išpuolių buvo 43,38 proc.
Šventės daro įtaką nusikaltėlių finansinių tikslų tipui. 2014 ir 2015 m. „Kaspersky Lab“ ekspertai stebėjo reikšmingą (keliais procentiniais punktais) finansinių išpuolių prieš mokėjimo sistemas ir internetines parduotuves padidėjimą. Išpuoliai prieš bankus taip pat augo, tačiau lėčiau.
Bandydami pavogti mokėjimo duomenis, nusikaltėliai taiko įvairias schemas: jie gali sukurti netikrą garsaus mokėjimo sistemos mokėjimo puslapį, nukopijuoti teisėtas mažmeninės prekybos internetu bendrovių svetaines ar net sukurti netikras parduotuves su neįtikėtinai patraukliais pasiūlymais.
Ir, žinoma, nusikaltėliai išnaudoja Juodojo penktadienio temą. 2016 m. spalį atlikdami grėsmių kraštovaizdžio tyrimą, „Kaspersky Lab“ ekspertai pastebėjo Juodajam penktadieniui skirtą teminę apgavikų internetinę parduotuvę, siūlančią prekių patraukliomis kainomis. Tai reiškia, kad nusikaltėliai jau ruošiasi, nors iki faktinės pardavimų pradžios dar yra savaitė.
„2014 m. mes atlikome kelis tyrimus, kaip per šventes keičiasi grėsmių kraštovaizdis, ir nustatėme, kad išpuolių prieš mokėjimo sistemas ir žinomus mažmeninės prekybos tinklus skaičius padidėjo per Juodąjį penktadienį ir Kibernetinį pirmadienį. 2015 m. situacija kartojosi. Tai verčia manyti, kad 2016 m. tai įvyks dar kartą. Taigi, mes raginame naudotojus būti atsargiems apsiperkant internetu per šventes“, – sako Andrejus Kostinas (Andrey Kostin), „Kaspersky Lab“ interneto turinio vyriausiasis analitikas.
Kad netaptumėte artėjančių Juodojo penktadienio, Kibernetinio pirmadienio ir Kalėdų švenčių išpuolių auka, turėtumėte taikyti šias priemones:
- Nespauskite jokių iš nežinomų žmonių gautų ar įtartinų jūsų draugų į socialinių tinklų svetaines arba elektroniniu paštu atsiųstų nuorodų. Jos gali būti sukurtos atsiųsti kenkėjiškų programų į jūsų įrenginį arba nukreipti į netikrą tinklalapį, skirtą rinkti naudotojų duomenis.
- Negalima įrašyti savo kreditinės kortelės duomenų įtartinose svetainėse, nes jie gali pakliūti į kibernetinių nusikaltėlių rankas. Jei šiose svetainėse pateikiami palankūs pasiūlymai, kurie atrodo per daug gerai, kad būtų tikri, jos greičiausiai priklauso nusikaltėliams.
- Prieš įvesdami bet kokius savo duomenis ar konfidencialią informaciją, visada du kartus patikrinkite, ar tinklalapis originalus (bent pažvelkite į URL). Padirbtos svetainės gali atrodyti kaip tikros.
- Savo įrenginyje įdiekite saugumo sprendimą su jame esančiomis technologijomis, skirtomis išvengti finansinių sukčiavimų. Pavyzdžiui, seifas „Safe Money“ technologija „Kaspersky Lab“ sprendimuose sukuria saugią aplinką visų lygių finansiniams sandoriams.