Antradienį priimtoje Europos Parlamento rezoliucijoje dėl suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) strategijos europarlamentarai ragina neskirti ES finansinės paramos dujotiekio „Nord Stream“ pajėgumo dvigubinimui. Jie įsitikinę, kad SGD sektoriaus plėtra padės didinti energijos tiekimo saugumą ir užtikrinti prieinamas energijos kainas.
Europarlamentarai pažymi suskystintųjų gamtinių dujų sektoriaus plėtros, taip pat dujų saugyklų ir energijos vartojimo efektyvumo svarbą siekiant mažinti ES šalių priklausomybę nuo Rusijos dujų. Susirūpinę dėl to, kad pernai net 41 proc. dujų importo iš ES nepriklausančių šalių sudarė importas iš Rusijos (tai 7 proc. daugiau nei užpernai), jie ragina parengti strategiją, kuri leistų ilguoju laikotarpiu sumažinti ES dujų priklausomybę.
EP reiškia susirūpinimą dėl siūlomo dujotiekio „Nord Stream“ pajėgumo dvigubinimo („Nord Stream 2“) ir galimų jo neigiamų padarinių energetiniam saugumui, energijos tiekimo įvairinimui ir valstybių solidarumui. Europarlamentarai ragina šiam projektui neskirti ES finansavimo ir netaikyti ES teisės išimčių. EP „pabrėžia, kad padvigubinus dujotiekio „Nord Stream“ pajėgumą viena bendrovė įgytų dominuojančią padėtį Europos dujų rinkoje, o tam reikia užkirsti kelią“. Jei „prieštaraujant ES interesams“ naujasis dujotiekis būtų nutiestas, jie siūlo ieškoti dujų tiekimo Vidurio Europai alternatyvų: didinti SGD terminalų prieinamumą bei plėtoti Šiaurės-Pietų dujų koridorių.
Prieš priimant sprendimus dėl naujos dujų infrastruktūros ES šalyse būtina nuodugniai išanalizuoti galimas SGD tiekimo alternatyvas, taip pat poveikį visam regionui ir aplinkai, įsitikinę EP nariai. Pabrėždami regioninio bendradarbiavimo svarbą statant naujus SGD terminalus bei tinklų jungtis, jie sveikina savanorišką kai kurių ES šalių energetikos koordinavimą, pavyzdžiui, Baltijos regiono energetikos jungčių planą. „Prie jūros prieigą turinčios valstybės narės turėtų glaudžiai bendradarbiauti su žemyninėmis šalimis, siekiant išvengti pernelyg didelio investavimo į nebūtinus ir neekonomiškus projektus“, – priduriama rezoliucijoje.
„Užtikrinę energijos tiekimo kanalų įvairovę, parodysime solidarumą su šalimis, kurios iki šiol beveik visiškai priklauso nuo vieno tiekėjo. Taip pat svarbu užbaigti trūkstamas dujų jungtis, kurios leistų maksimaliai išnaudoti esamus SGD terminalus bei dujų saugyklas. Galiausiai norėčiau pažymėti, kad nesuvienodinus taisyklių, procedūrų ir tarifų struktūros, Europos infrastruktūra neatliks savo užduoties“, – pažymėjo EP pranešėjas András Gyürk (Europos liaudies partija, Vengrija).
Rezoliucijai pritarė 415 EP narių, nepritarė 223, o susilaikė 55.