Europos Komisija nusprendė, kad Airija įmonei „Apple“ suteikė nepagrįstų mokesčio lengvatų, kurių vertė siekia 13 mlrd. EUR. Pagal ES valstybės pagalbos taisykles tai yra neteisėta, nes įmonei „Apple“ buvo sudarytos sąlygos mokėti daug mažesnius mokesčius nei kitoms įmonėms. Dabar Airija privalo susigrąžinti neteisėtai suteiktos pagalbos sumą.
Už konkurencijos politiką atsakinga Komisijos narė Margrethe Vestager sakė: „Valstybės narės negali teikti mokesčio lengvatų atrinktoms įmonėms – tai yra ES valstybės pagalbos taisyklių pažeidimas. Atlikusi tyrimą Komisija nusprendė, kad Airija įmonei „Apple“ suteikė neteisėtų mokesčio lengvatų ir įmonė daugelį metų galėjo mokėti daug mažesnius mokesčius nei kitos įmonės. Iš esmės, taikant tokią atrankiąją tvarką, įmonei „Apple“ buvo sudarytos sąlygos mokėti pelno mokestį, kurio faktinis tarifas 2003 m. buvo 1 proc. nuo jos pelno Europoje, 2014 m. sumažėjęs iki 0,005 proc.“.
Atlikusi 2014 m. birželio mėn. pradėtą išsamų valstybės pagalbos tyrimą, Europos Komisija padarė išvadą, kad įmonei „Apple“ skirtais dviem Airijos sprendimais dėl mokesčių smarkiai ir dirbtinai sumažintas mokestis, kurį „Apple“ Airijoje mokėjo nuo 1991 m. Šiais sprendimais patvirtintas dviejų grupei „Apple“ priklausančių Airijoje registruotų įmonių („Apple Sales International“ ir „Apple Operations Europe“) apmokestinamojo pelno nustatymo būdas, neatitinkantis ekonominės tikrovės: beveik visą registruotą pardavimo pelną abi įmonės priskirdavo savo „pagrindinėms buveinėms“. Komisijos vertinimas parodė, kad šios „pagrindinės buveinės“ egzistavo tik popieriuje ir negalėjo gauti tokio pelno. Toks „pagrindinėms buveinėms“ priskiriamas pelnas pagal specialias Airijos mokesčių teisės nuostatas (jos nebegalioja) būdavo neapmokestinamas jokioje šalyje. Taikydama sprendimuose dėl mokesčių patvirtintą priskyrimo metodą, įmonė „Apple“ mokėjo pelno mokestį, kurio faktinis tarifas 2003 m. tebuvo 1 proc. nuo įmonės „Apple Sales International“ pelno, o 2014 m. sumažėjo iki 0,005 proc.
Ši įmonei „Apple“ Airijoje taikoma atrankioji apmokestinimo tvarka yra neteisėta pagal ES valstybės pagalbos taisykles, nes įmonei suteikiamas didelis pranašumas prieš kitas įmones, kurioms taikomos tos pačios nacionalinės apmokestinimo taisyklės. Komisija gali nurodyti susigrąžinti neteisėtai suteiktos valstybės pagalbos sumą už dešimties metų laikotarpį iki Komisijos pirmojo 2013 m. pateikto informacijos prašymo. Airija dabar privalo iš įmonės „Apple“ susigrąžinti nesumokėtus mokesčius, kurių suma – 13 mlrd. EUR ir delspinigiai, už 2003–2014 m. laikotarpį.
Naudodamasi Airijos taikoma apmokestinimo tvarka įmonė „Apple“ faktiškai galėjo išvengti beveik viso pelno, gaunamo iš prekybos „Apple“ produktais visoje ES bendrojoje rinkoje, apmokestinimo. Tai buvo įmanoma dėl įmonės „Apple“ sprendimo visą pardavimo veiklą registruoti Airijoje, o ne šalyse, kuriose produktai buvo parduodami. Tačiau ši įmonės taikoma tvarka nepriklauso ES valstybės pagalbos kontrolės sričiai. Jeigu kitos šalys pagal savo nacionalines apmokestinimo taisykles pareikalautų, kad įmonė „Apple“ sumokėtų daugiau mokesčių už abiejų įmonių per tą patį laikotarpį gautą pelną, Airijos susigrąžintina suma sumažėtų.