Vilniaus apygardos administracinis teismas pritaikė reikalavimo užtikrinimo priemonę ir laikinai, iki teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos, sustabdė Aplinkos ministerijai pavaldžios Aplinkos apsaugos agentūros sprendimą sustabdyti Elektronikos platintojų asociacijos (EEPA) licencijų galiojimą bei planus nuo rugsėjo 1 dienos panaikinti jų galiojimą.
Teismo vertinimu, nesustabdžius agentūros sprendimo galiojimo EEPA nebegalėtų toliau vykdyti veiklos, o tai pažeistų daugiau kaip 72 proc. Lietuvos rinkos užimančių elektros ir elektroninės įrangos gamintojų bei importuotojų interesus. Teismas sutiko, kad sustabdžius EEPA licencijų galiojimą ir EEPA nariams perėjus į kitą organizaciją arba pradėjus įstatymo nustatytas pareigas vykdyti individualiai, jiems nebebūtų prasmės grįžti į EEPA. Tokiu atveju nebeturint, kaip reikalauja įstatymas, 10 procentų Lietuvos rinkoje veikiančių elektros ir elektroninės įrangos gamintojų ir importuotojų, EEPA turėtų nutraukti veiklą.
Dėl agentūros veiksmų kyla grėsmė EEPA veiklos tęstinumui, todėl ją pašalinus rinkoje liktų tik viena organizacija, organizuojanti elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymą, kiltų grėsmė dėl šios be konkurentų likusios organizacijos piktnaudžiavimo padėtimi.
Pasak EEPA direktoriaus Lino Ivanausko, Aplinkos apsaugos agentūra kėsinasi panaikinti EEPA licencijas, nors asociacija viešai deklaravo, jog tris kartus šiais metais skelbtuose konkursuose nebesulaukė nė vieno pasiūlymo – atskirų kategorijų „laisvų“ elektronikos atliekų sankaupų Lietuvoje teisėtai dirbantys atliekų tvarkytojai tiesiog nebeturi. Vietoj pasiūlymų penkios didžiausios šalies atliekų surinkimą ir tvarkymą vykdančios įmonės informavo, jog reikiamų EEPA atliekų kiekių surinkti ir sutvarkyti negali.
Asociacijos teigimu, tokie agentūros reikalavimai ir bandymai stabdyti EEPA licencijų galiojimą kertasi su vienu pagrindinių teisės principų „negalima reikalauti to, kas neįmanoma“, nes asociacija imasi aktyvių veiksmų ir bando rinkoje surasti ginčijamus atliekų kiekius. Esama situacija signalizuoja, jog atliekų tvarkymas Lietuvoje pasiekė prisisotinimo būseną. Naujai įvežamos ar sukuriamos atliekos sėkmingai surenkamos, o „laisvų“ ar „nepanaudotų“ elektros ir elektronikos atliekų tiesiog nebėra.
EEPA organizuoja penkiolikos rūšių (kategorijų) elektronikos atliekų tvarkymą – įvairią namų buitinę techniką (su ir be šaldymo įranga), IT ir telekomunikacijų įrangą, monitorius, televizorius, šviestuvus, dujošvytes lempas, elektrinius įrankius, laisvalaikio įrangą, medicinos prietaisus ir kt.