Lietuva pasaulyje vis labiau pastebima pagal didėjančio įprastų ir ypač mobiliųjų interneto vartotojų skaičių bei nuosekliai didėjančią tarptautinio interneto greitaveiką – tai rodo Pasaulio ekonomikos forumo šią savaitę paskelbtas reitingas, kuris įvertina valstybių galimybes išnaudoti turimą informacinių ir ryšių technologijų (IRT) potencialą. 2016 metų reitinge Lietuva užėmė 29-ą vietą ir pakilo dvejomis pozicijomis lyginant su 2015 metų reitingu.
„Svarbu suprasti, kad augantys skaitmeninimo mastai apima ne tik technologijas. Tai vis labiau atsilieps visiems sektoriams – transporto, bankininkystės ir kitiems. Su skaitmeninimu susiję ne mažiau svarbūs pokyčiai laukia ir darbo rinkos, švietimo ir mokymo, įmonių ir darbuotojų santykių, darbo metodų ir kitų sričių. Gebėjimas visa tai suvaldyti ir tuo naudotis gali tapti Lietuvos ekonomikos stabilumo garantu, todėl turime strategiškai išnaudoti visus Lietuvoje esančios informacinių technologijų infrastruktūros pajėgumus“, – sako LPK prezidentas Robertas Dargis.
Nors skaitmenines naujoves daugiausia lemia vartotojų paklausos didėjimas daugelyje pasaulio šalių, tačiau Pasaulio ekonomikos forumas pastebi, kad atotrūkis tarp augančio individualaus IRT naudojimo ir viešojo sektoriaus dalyvavimo skaitmeninėje ekonomikoje kasmet didėja ir kelia vis didesnį nerimą.
„Būdama maža ir atvira ekonomika Lietuva turi stengtis būti priekyje, todėl būtinas strateginis valstybės požiūris į pramonės ir kitų sektorių skaitmeninimą bei su tuo susijusius pokyčius visuomenėje. Jau dabar Lietuvoje esamos technologijos ir jų geresnis įgalinimas padės sujungti ne tik gamybos įrenginius įmonėse, bet ir atskiras gamyklas bei vertės grandines tolimose šalyse į vieną globalią ekonomikos sistemą. Tai skatins naujus visų lygių įmonių bendradarbiavimo būdus: projektavimo, gamybos, pardavimo, logistikos, techninės priežiūros ir aptarnavimo srityse, bei valstybei atneš vis didesnę ekonominę naudą“, – teigė R.Dargis.
Sparčiausias augimas pastebėtas patentų naudojimo ir konkrečiai IRT veiklai skirtų patentų naudojimo srityje. Tikėtina, kad ši sritis ir ateityje didins Lietuvos potencialą.
Pasak LPK prezidento, nors pasauliniame reitinge Lietuvos turima IT infrastruktūra įvertinta labai teigiamai, tačiau visiškai išnaudoti turimų technologijų potencialo vis dar nesugebame, todėl dar yra kur pasistengti ir tobulėti. Lietuvoje augimo potencialas galimas, pavyzdžiui, šiose srityse: įmonių, turinčių interneto tinklalapį, skaičius šiuo metu sudaro tik 77 %, debesų kompiuteriją išnaudoja tik 13 % Lietuvos įmonių, o duomenų saugyklas – tik 50 % verslo įmonių.
Turimos technologijos ir infrastruktūra jau dabar leistų tikslingai jas pritaikyti. Pavyzdžiui, Lietuvos pramonės sustiprėtų diegiant geresnes valdymo sistemas, debesų kompiuterijos sprendimais paremtą gamybos ar užsakymų valdymo įrenginius ar kitas technologijas, kurios vis dažniau priskiriamos ketvirtosios pramonės revoliucijos (angl. Industry 4.0.) sričiai.