Aplinkos ministerija kėsinasi stabdyti Elektronikos platintojų asociacijos (EEPA) licencijas, nors asociacija viešai deklaravo, jog trečią kartą šiais metais skelbtame konkurse nebesulaukia nei vieno pasiūlymo – atskirų kategorijų „laisvų“ elektronikos atliekų sankaupų Lietuvoje teisėtai dirbantys atliekų tvarkytojai tiesiog nebeturi.
„Šiandien Aplinkos ministerija pranešė, jog nepaisydama realios padėties rinkoje ir realaus elektronikos atliekų trūkumo vis tiek reikalauja formalaus atliekų sutvarkymo. 2016 metais asociacija net tris kartus skelbė konkursus papildomiems elektronikos atliekų kiekiams tvarkyti. Kovą ir gegužę nesulaukėme nei vieno pasiūlymo, o birželį paskelbtas baigiasi šiomis dienomis pradžioje, tačiau kol kas ir jame nėra nei vieno dalyvio“, – sakė EEPA direktorius Linas Ivanauskas.
Toks Aplinkos ministerijos reikalavimas ir bandymai stabdyti EEPA licencijų galiojimą kertasi su teisėtų lūkesčių principu, nes asociacija imasi aktyvių veiksmų ir bando, vardan kompromiso, rinkoje surasti ginčijamus atliekų kiekius. Atliekų surinkėjų pasyvumas signalizuoja, jog atliekų tvarkymas Lietuvoje pasiekė prisisotinimo būseną. Naujai įvežamos ar sukuriamos atliekos sėkmingai surenkamos, o „laisvų“ ar „nepanaudotų“ elektros ir elektronikos atliekų tiesiog nebėra arba jų turėtojai negali pagrįsti, kad jas įgijo legaliai ir todėl galėtų būti pripažinti tinkamais tvarkytojais.
EEPA tvarko penkiolikos rūšių atliekas – įvairią namų buitinę techniką (su ir be šaldymo įranga), IT ir telekomunikacijų įrangą, monitorius, televizorius, šviestuvus, dujošvytes lempas, elektrinius įrankius, laisvalaikio įrangą, medicinos prietaisus ir kt.
Pasak Lino Ivanausko, EEPA yra oficialiai pateikusi prašymą Aplinkos apsaugos agentūrai dėl patarimo, kaip elgtis susidariusioje situacijoje, tačiau sulaukiama tik formalių teisės aktų citatų. Pavyzdžiui, paskutiniame Aplinkos apsaugos agentūros atsakyme direktorius Robertas Marteckas tik konstatuoja, jog dėl netobulo teisinio reglamentavimo reikia kreiptis į Aplinkos ministeriją.