Vilniuje pradėjo veikti specialus atliekų smulkintuvas, kuriuo per metus bus galima perdirbti daugiau kaip 22 tūkst. tonų įvairių atliekų – juo bus smulkinamos automobilių plastiko, gumos ir kitos atliekos, vėliau panaudojamos naujų gaminių gamybai bei šilumos energijai išgauti.
Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojų asociacijos (ENTPTA) vadovas Vladimir Jankoit atkreipia dėmesį į tai, kad didelį atliekų srautą sudaro automobilių remonto ir ardymo atliekos, tokios kaip sėdynės, durų apmušalai, panelės ir kitos plastikinės dalys. Šių atliekų tvarkymas Lietuvoje yra didelė problema, nes iki dabar tam tvarkyti nebuvo tinkamos įrangos. Didelė dalis nevertingų automobilių atliekų nukeliauja į pamiškes, kitas nuošalias vietas ar buitinių atliekų sąvartynus. Jos užteršia aplinką ir neleidžia panaudoti turimų resursų dar kartą.
Tokios taršos leis išvengti nauji Vilniuje sumontuoti atliekų perdirbimo įrengimai. Gerai Europoje žinomo vokiečių atliekų tvarkymo įrangos gamintojo „MeWa“ įrenginį įsigijo ir sumontavo atliekų surinkimu ir tvarkymu užsiimanti bendrovė „Atliekų tvarkymo centras“. Įsigytos įrangos pajėgumai Lietuvos rinkai yra tikrai nemaži – dirbant viena pamaina galima paruošti naudojimui daugiau nei 100 tonų įvairių atliekų per dieną.
Nauja modernia įranga bus perdirbami plastikiniai automobilių bamperiai, posparniai, kitos plastikinės automobilių dalys, salono detales (sėdynės, durų apmušimui, priekines paneles ir kt.). Šia įranga taip pat bus perdirbamos ir senos padangos. Perdirbtos atliekos puikiai tinka naujų gaminių gamybai bei šilumos energijai gauti. Nemaža perdirbto plastiko ir gumos dalis keliaus į kaimyninę Lenkiją, kur pavirs gaminiais ar šiluma.
„Nauja įranga mažesnėmis energijos sąnaudomis ir per trumpesnį laiką saugiu būdu kelis kartus padidinsime perdirbamų atliekų kiekius. Ši įranga – ne paskutinė „Atliekų tvarkymo centro“ investicija į žalesnės aplinkos kūrimą. Ir toliau diegsime inovatyvias atliekų tvarkymo technologijas“, – sakė bendrovės „Atliekų tvarkymo centras“ direktoriaus pavaduotojas Audrius Puškorius.
UAB „Atliekų tvarkymo centras“ prieš kelis metus pirmieji pradėjo eksploatuoti efektyvius atliekų tvarkymo įrenginius, leidžiančius pažangiai perdirbti naudotus tepalo, kuro, oro filtrus bei kitas atliekas. „Atliekų tvarkymo centras“ vieni pirmųjų ėmė surinkti nebetinkamas naudoti automobilių ir kitas atliekas iš atliekų turėtojų, todėl vis mažiau atliekų patenka į sąvartynus ar aplinką.
Su bendrove „Atliekų tvarkymo centras“ bendradarbiaujančios Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA) bei Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO) vadovas Alfredas Skinulis tikisi, kad ateityje plastiko surinkimas ir perdirbimas tik didės.
„Įvairių rūšių plastikas yra naudojamas daugybėje gaminių, tai yra viena iš pagrindinių atliekų, kurias galime panaudoti pakartotinai. Todėl labai svarbu užtikrinti kuo didesnį plastiko surinkimą ir perdirbimą, nes tai ne tik apsaugo gamtą, bet ir leidžia sutaupyti“, – sako A. Skinulis.
Kaip žinoma, elektronikos ir nevertingos automobilių atliekos negali patekti į bendrus buitinių atliekų sąvartynus, todėl jų negalima mesti į buitinių šiukšlių konteinerius. Elektronikos atliekų taip pat negalima ardyti patiems ar leisti tai daryti neturintiems specialių leidimų, nes atliekose gali būti pavojingų medžiagų, kurios gali padaryti žalą žmogaus sveikatai ir aplinkai. Transporto priemonėse taip pat yra nemažai pavojingų medžiagų – kuro likučių, panaudotos alyvos, todėl labai svarbu tinkamai sutvarkyti senų automobilių atliekas, kad šios nepatektų į aplinką. Nevertingos automobilių atliekos neretai patenka į pamiškes, iš kur jas renkant mokesčiai už tvarkymą ir utilizavimą užkraunami visiems gyventojams.