Duomenų praradimas ar nutekinimas yra vienas iš nemaloniausių saugumo incidentų įmonėse. Neseniai atliktas „Kroll Ontrack“ tyrimas atskleidė, kad dažniausiai šiuos incidentus sukelia techninės įrangos gedimai.
Remiantis tyrimo rezultatais, dažniausiai duomenų praradimą sukelia negalėjimas aptikti atminties diską – tai nutinka net 25 proc. incidentų atvejų. Išties daugumoje saugojimo įrenginių naudojami standieji ir „flash“ atminties diskai pasižymi didele klaidų bei trukdžių tikimybe, lyginant su kitų tipų saugojimo įrenginiais, kaip magnetinės juostos. Be to, paplitęs SSD diskų su „flash“ atmintimi naudojimas prisideda prie šių gedimų augimo.
„Nors SSD diskai siūlo greitesnę prieigą prie duomenų nei tradiciniai mechaniniai standieji diskai, jie yra linkę dažniau strigti. Dėl šios priežasties nerekomenduojama jų naudoti serveriuose ar kompiuteriuose, kur patikimumas yra kritiškai svarbus“, – tvirtina „StorageCraft“ sprendimus platinančios įmonės „Baltimax“ atstovas Deividas Švėgžda.
Kita priežastis, lemianti duomenų praradimą – neįsijungiantys įrenginiai (11 proc. incidentų). Tam gali daryti įtaką elektros energijos tiekimo trukdžiai ar kitų komponentų gedimai. Tuo tarpu atminties disko numetimas iš aukštai (10 proc.) nebūtinai baigiasi visišku duomenų praradimu, gana dažnai duomenis galima atstatyti.
Tyrimas atskleidžia, kad duomenų praradimą rečiau sukelia programinės įrangos klaidos, dažniau tai gali nutikti darbuotojui priėmus netinkamą sprendimą ar įvykus sistemos trukdžiui. 9 proc. incidentų sukelia duomenis ištrynę darbuotojai, 7 proc. – korupcijos atvejai.
„Kalbant apie korupciją, tai gali būti ir kibernetinis sukčiavimas, kai išpirkos reikalaujantys kenkėjai užšifruoja failus ir padaro juos neprieinamus, kol nebus sumokėta reikalaujama išpirka, – aiškina „Baltimax“ atstovas. – Saugumo ekspertai nerekomenduoja jos mokėti vien dėl to, kad programišiai nebūtų skatinami kurti naujų kenkėjų.“
Siekiant išvengti incidentų, kurių metu prarandami verslo duomenys, įmonėms rekomenduojama naudoti ne tik apsaugos, bet ir atsarginių duomenų kopijų kūrimo ir duomenų atstatymo sprendimus, kaip „StorageCraft“. Tokie sprendimai leidžia greitai atstatyti prarastus duomenis ir sistemą, sutrumpina reagavimo laiką bei galimas prastovas.