Privatūs bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) klientai, dalyvaujantys „Išmaniosios apskaitos“ projekte, jau gali rinktis naują keturių laiko zonų tarifų planą „Išmanusis“. Planą, kuris suteiks papildomas galimybes labiau sutaupyti vartojant elektros energiją, patvirtino Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK).
Keturių laiko zonų tarifų planas „Išmanusis“ leidžia pasiekti vieną iš pagrindinių išmaniųjų elektros skaitiklių diegimo tikslų. Lankstesnis tarifų planas sudarys sąlygas klientams keisti savo elektros suvartojimo įpročius ir koreguoti elektros suvartojimo kiekį ir laiką atsižvelgiant į kintančią elektros energijos kainą paros metu.
Darbo dienomis naujo tarifų plano laiko intervalai yra skirstomi į nakties, ryto, dienos ir vakaro. Nakties intervalas apima paros laiką nuo 22 iki 5 val., ryto – nuo 5 iki 7 val., dienos – nuo 7 iki 17 val. ir vakaro – nuo 17 iki 22 val. Šeštadieniais, sekmadieniais ir švenčių dienų laiko intervalai taip pat bus skaidomi į atitinkamus nakties (nuo 22:00 val. iki 7:00 val.) ir dienos (nuo 7:00 val. iki 22:00 val.). Būtent šventinių dienų įtraukimas – gera naujiena laukusiems palankesnių kainų ne tik savaitgaliais.
Nauja ir tai, kad „Išmanusis“ tarifų planas bus lanksčiau naudojamas keičiant laiką iš vasaros į žiemos ir atvirkščiai. Laiko parametrai, nustatyti elektros skaitikliuose, bus pritaikomi prie šalyje taikomo laiko, t. y. minėti laiko intervalai taikomi ištisus metus.
Pasirinkusiems minėtą planą, nakties metu elektros kaina bus 8,3 ct/kWh, ryto metu – 9,3 ct/kWh, dienos metu – 11,9 ct/kWh, vakaro metu – 14 ct/kWh.
Didžiausia numatoma naujojo keturių laiko zonų tarifo plano nauda – daugiau lankstumo klientams. Tie, kas elektrą dažniau vartos ne piko (nakties, dienos) metu, gaus galimybę sutaupyti. Tuo pačiu vartotojai, aktyviausiai elektrą vartojantys piko metu, bus paskatinti keisti įpročius: dalį nebūtino elektros suvartojimo perkeldami į ne piko laiką, taip mažins viso elektros tinklo apkrovimo svyravimus.
„Projekto metu įvertinę išmaniosios apskaitos klientų vartojimo įpročius, galėsime pasiūlyti palankiausią tarifų planą ir pateikti rekomendacijas, kaip efektyviau ir taupiau vartoti elektrą.
Projekte dalyvaujantys klientai galės priimti sprendimus dėl vartojimo įpročių keitimo ir vartoti elektros energiją, kai ji pigesnė. Tikimės, kad projektas bus sėkmingas, ir jau netrukus tai leis diegti išmaniąją apskaitą daugeliui namų visoje Lietuvoje ir taip paspartinti elektros rinkos vystymąsi“, – sakė ESO Paslaugų tarnybos direktorė Dalia Andrulionienė.
Užsienio šalių operatorių, įgyvendinusių panašius projektus, patirtis rodo, kad išmanieji skaitikliai leidžia klientams geriau perprasti vartojimo įpročius, taupyti elektrą ir mokėti už ją mažiau.
Išmanioji elektros apskaita leis klientams detaliau stebėti savo elektros suvartojimą ir tendencijas: savitarnos svetainėje www.manogile.lt bus pateikiamas valandinis konkretaus namų ūkio suvartojimas ir vartojimo palyginimas su praėjusiais laikotarpiais.
Naujieji išmanieji skaitikliai duomenis perduos saugiu ir patikimu būdu – tam kliento name ar kieme nereikalingas nei bevielis ryšys, nei papildoma įranga. Duomenys elektros linijomis bus siunčiami iki konkrečią teritoriją aptarnaujančios transformatorinės ir tik iš jos bevieliu internetu duomenys bus persiųsti į ESO. Duomenys siuntimo metu bus užšifruojami, jais galės naudotis tik ESO specialistai bei klientas.
Šių metų kovą bendrovės ESO užsakymu „Spinter tyrimų“ atlikta gyventojų apklausa atskleidė, kad du trečdalius (66 %) privačių elektros vartotojų domina galimybė išmanųjį elektros skaitiklį įsidiegti savo namų ūkyje ir taip efektyviau taupyti elektros energiją bei išvengti nepatogaus skaitiklių rodmenų nurašinėjimo bei deklaravimo.