SEB Vilniaus banko ekspertai pabrėžia, kad būtent dabar yra palankiausios sąlygos imtis ryžtingų žingsnių dėl tolesnio gyventojų pajamų mokesčio mažinimo. „Sprendimo atidėliojimas gali apskritai palaidoti viltis Lietuvoje kada nors pasiekti 20 procentų gyventojų pajamų mokesčio tarifą“, – teigia SEB Vilniaus banko prezidento patarėjas, socialinių mokslų daktaras Gitanas Nausėda.
Pristatydamas naujausią „Lietuvos makroekonomikos apžvalgą“ verslo visuomenei ir žiniasklaidai, G. Nausėda pabrėžė, kad šalies Vyriausybė neturėtų patikėti, jog tvirta viešųjų finansų padėtis yra amžina, ir nustumti ambicingo gyventojų pajamų mokesčio (GPM) sumažinimo klausimo į neapibrėžtą ateitį.
Pasak G. Nausėdos, daugelis šešėlinių atlyginimų bus ištraukta į dienos šviesą šiais ir 2007 metais, o tai turės didelę reikšmę lengvinant mokesčių naštą. „2008 metais ir vėliau atlyginimų vokeliuose atskleidimo rezervai jau bus beveik išnaudoti, todėl gyventojų pajamų mokesčio tarifo mažinimas valstybės biudžetui atsilieptų skaudžiau nei dabar“, – pabrėžė analitikas.
SEB Vilniaus banko ekspertai pastebi, kad, užvilkinus mokesčių reformą, gali iškilti ir politinio pobūdžio kliūčių. „Jei dabartinių valdančiosios koalicijos partijų galimybės laimėti kitus Seimo rinkimus bus neblogos, jos nerizikuos finansiniu šalies stabilumu rinkimų metais“,– teigė G. Nausėda.
Pasak SEB Vilniaus banko analitikų, ateityje dėl palūkanų normų kilimo ir natūralios verslo ciklo kaitos sulėtės bendrojo vidaus produkto (BVP) plėtra ir padidės fiskalinis deficitas, todėl Lietuvos politikams gali pristigti drąsos palengvinti gyventojų pajamų mokesčio naštą.
„Siūlome gyventojų pajamų mokesčio tarifo mažinimą nuo 27 proc. iki 24 proc. atkelti iš 2008 metų į 2007 metus, norint „nepramiegoti“ ateinančių metų, kurie, kaip ir 2006 metais, bus patrauklūs mokesčių naštai mažinti“, – sakė G. Nausėda.
Eksperto nuomone, jei gyventojų pajamų mokestis tarifas jau nuo kitų metų pradžios būtų sumažintas iki 24 proc., o 2008 metų iki 20 proc., tuo būtų galima ir apsiriboti. „Tokiomis sąlygomis verslo visuomenė labiau toleruotų ir socialinį mokestį iki 2008 metų“,– teigė G. Nausėda.
SEB Vilniaus banko ekspertų nuomone, šalies institucijos turi imtis ryžtingų sprendimų ne tik dėl gyventojų pajamų mokesčio mažinimo, bet ir nustatyti pajamų, nuo kurių skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos, „lubas“. „Jei pajamų „lubos“ nebus nustatytos artimiausioje ateityje, jos apskritai liks nenustatytos nežinia kiek laiko“, – teigė G. Nausėda.
Ekspertas atkreipė kai kurių politikų, propaguojančių progresyvinę gyventojų pajamų mokesčio sistemą, dėmesį į tai, kad net ir sumažinus GPM tarifą nuo 33 proc. iki 27 proc., nepasiturinčiųjų ir turtingųjų faktinio apmokestinimo (atsižvelgus į neapmokestinamųjų pajamų dydį) skirtumas Lietuvoje vis tiek yra didesnis nei Latvijoje. „Progresyvinių gyventojų pajamų mokesčių tarifų įvedimas ne tik komplikuotų mokesčių sistemą ir turėtų neigiamą įtaką investiciniam Lietuvos įvaizdžiui, bet ir būtų tiesiog betikslis“, –sakė G. Nausėda.