Sinoptikams jau artimiausiu metu konkurencija gali stipriai padidėti. JAV technologijų gigantas IBM įsigijo didžiąją dalį „Weather Company“ verslo, tarp jų portalą weather.com, platformas „Weather Underground“ ir WSI bei ketvirtą pagal populiarumą JAV mobiliąją programėlę.
Didžiulius orų stebėjimo duomenų kiekius, kuriuos iš 3 mlrd. stotelių, daugiau nei 40 mln. išmaniųjų telefonų ir 50 000 lėktuvų skrydžių kasdien gauna „Weather Company“, analizuos IBM sukurta dirbtinio intelekto platforma superkompiuteris „Watson“. „Watson“ pateiks įžvalgas ir prognozes, kurios padės planuoti ir žmonių kasdienį gyvenimą, ir verslo sprendimus.
„Dažniausiai iš orų prognozių žmonės tikisi sužinoti ryt lis ar bus giedra, tačiau verslui reikalingos gilesnės analizės ir išvados. Orai įtakoja daugybę verslų, nuo draudimo bendrovių ar ūkininkų, iki energetikos, aviacijos ir mažmeninės prekybos. Superkompiuteris „Watson“ orų duomenis analizuos kartu su daugybe kitos informacijos – žmonių pasisakymais socialiniuose tinkluose, situacija keliuose – ir galės pateikti prognozes, pavyzdžiui, kokių prekių paklausa augs artimiausiu metu ir kaip jas efektyviausiai pristatyti vartotojui“, – pasakoja IBM atstovas viešajam sektoriui Lietuvoje Gytis Nemanis.
IBM jau nuo dešimtojo XX a. dešimtmečio bendradarbiauja su JAV Nacionaline vandenynų ir atmosferos administracija, kurdama trumpalaikių orų prognozių modelius. Pernai, prieš prasidedant uraganų sezonui, kartu su „Weather Company“ bendrovė JAV miestams sukūrė stichinių nelaimių valdymo sistemą. „Weather Company“ verslo ir bendrovės kasdien gaunamų duomenų įsigijimas leis IBM vystyti naujas paslaugas verslui. Skaičiuojama, kad vien per 2014 metus JAV bendrovės dėl orų permainų ir nenumatytų stichinių nelaimių neteko daugiau nei 500 mlrd. dolerių.
„Energetikos įmonės, pirmiausia tos, kurios veikia atsinaujinančių resursų srityje, yra vienos tų, kurioms išsamios orų prognozės ir tikslūs modeliai yra labai svarbūs. Koks debesuotumas yra dažnas vienoje ar kitoje vietoje gali lemti saulės jėgainių parkų kūrimą, o vyraujančių vėjų kryptis, pastovumas ir stiprumas yra būtina informacija vėjo jėgainių parkų vystytojams“, – sako G.Nemanis.
IBM 2015 m. jau pranešė sukūrusi modelį 30 proc. tiksliau prognozuojantį debesingumo lygį. Nauji didžiųjų duomenų srautai „Watson“ superkompiuteriui leis dar tiksliau žvelgti į ateitį. Šylantis pasaulio klimatas ar tokie reiškiniai kaip „El Ninjo“ sukelia vis daugiau ekstremalių reiškinių – sausras, potvynius ar galingo vėjo lydimas audras.
„Draudikams ir žemdirbiams tokie orų ekstremumai pirmiausia reiškia nuostolius. Kaip ir vėluojanti žiema ar itin šiltas ruduo gali stipriai įtakoti, pavyzdžiui, prekybą drabužiais ir avalyne. IBM jau sukūrė „Orų duomenų paketus“ verslui, kurie leidžia iš anksto pasiruošti būsimiems pokyčiams“, – pasakoja G.Nemanis. Milžiniškus duomenų kiekius analizuojanti dirbtinio intelekto platforma „Watson“ vartotojams teikia pačią įvairiausią informaciją – nuo verslo tendencijų prognozių ar informacijos medikams, leidžiančios greičiau ir tiksliau nustatyti retas ligas ar paskirti pacientui tinkamiausią gydymą, iki „US Open“ ir kitų „Didžiojo šalmo“ teniso turnyro dalyvių žaidimo analizės ar, informacijos turistams, koks restoranas Ostine vaišina skaniausiais tako.