Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija (EGIO) ragina nepasiduoti bandymams kelti paniką rinkoje, neva elektronikos atliekos nebus tvarkomos, atliekų tvarkymas brangs ar gyventojai nebeturės kur tų atliekų atiduoti.
Aplinkos ministerijai sugriežtinus elektronikos atliekų tvarkymo kontrolę ir Aplinkos apsaugos agentūrai panaikinus elektronikos atliekų tvarkymo licenciją asociacijai „EEPA“ bei apribojus nesąžiningų atliekų tvarkytojų veiklą, pasigirdo kalbos, neva gyventojams brangs elektronika ir buitinė technika, nes brangs elektronikos atliekų tvarkymas, kuris įskaičiuojamas į parduodamos elektroninės įrangos kainą, pavojingomis atliekomis bus teršiama aplinka, nebus vykdomi įsipareigojimai ES ir pan.
Siekdama užkirsti kelią manipuliacijoms viešąja nuomone, EGIO ragina ieškoti racionalių sprendimų, o ne tuščiai politikuoti. EGIO, atstovaudama gamintojus ir importuotojus bei siekdama sumažinti atliekų perdirbėjų įtaką atliekų tvarkymo rinkai, ir toliau aktyviai plečia atliekų surinkimo tinklą.
EGIO ir Gamintojų ir Importuotojų Asociacija (GIA) kreipėsi į atliekų tvarkytojus (automobilių ardytojus, komunalinių atliekų tvarkymo įmones) bei kitas neabejingas aplinkai įmones visoje Lietuvoje, įsipareigodama organizuoti ir finansuoti atliekų surinkimą ir iš partnerių supirkti surinktas elektronikos, buitinės technikos atliekas. Taip tikimasi dar labiau išplėsti elektronikos atliekų surinkimo tinklą ir sumažinti į aplinką patenkančios elektronikos atliekų kiekį. Taip pat GIA ir EGIO, bendradarbiaudamos su visomis Lietuvos savivaldybėmis, toliau aktyviai didina buityje susidarančių elektronikos, buitinės technikos, baterijų bei kitų atliekų surinkimą.
GIA ir EGIO taip pat pasiruošusi teikti konsultacijas ir visokeriopą pagalbą gamintojams ir importuotojams dėl naujų, skaidrių atliekų tvarkymo organizacijų steigimo. Toks sprendimas galimas tiems gamintojams ir importuotojams, kurie nemato kitokių situacijos sprendimų.
„Norime, kad rinkoje nebūtų dirbtinai keliama panika, gamintojai ir importuotojai nenukentėtų dėl ydingos vienos iš organizacijų veiklos, gyventojams nepabrangtų elektronikos prekės, o pasenusi elektronika nenukeliautų į pamiškes“, – sako EGIO vadovas Alfredas Skinulis.
Anot jo, GIA ir EGIO pasiruošę prisidėti prie rinkos stabilumo tiek savo pajėgumais, tiek rinkos išmanymu bei žiniomis apie organizacijų steigimą bei įvairius tokioms organizacijoms keliamus reikalavimus. Organizacija yra paskaičiavusi, kad, reikalui esant, savo pajėgumus surenkant ir perdirbant elektroniką dar šiemet galima padidinti daugiau negu 30 proc.
GIA ir EGIO yra pelno nesiekiančios licencijuotos organizacijos, visoje Lietuvoje organizuojančios visų Atliekų tvarkymo įstatyme nurodytų gaminių (elektronikos, buitinės technikos, baterijų ir transporto priemonių) atliekų tvarkymą. EGIO yra tarptautinės elektronikos ir buitinės technikos atliekų tvarkymo asociacijos „WEEE forumo“ narė.