Žmonės nelabai linkę užleisti savo darbo vietas robotams, tačiau vieną užduotį jie tikrai patikėtų mašinoms – tai gaisrų gesinimas laivuose. Norėdami įgyvendinti šią idėją, JAV karinės jūros pajėgos ir mokslinių jūros tyrimų centras pademonstravo jų sukurtą robotą „Saffir“, kuris puikiai užgesino gaisrą laivo „USS Shadwell“ denyje mokymų metu.
Gaisras jūroje – pats baisiausias jūreivio košmaras. Dar baisiau, jei ugnis pasklinda po karinio laivo denį. Keleiviniame laive, kilus gaisrui, žmones galima išgelbėti susodinus juos į gelbėjimo valtis, o gaisras kariniame laive kelia dvigubą grėsmę, kadangi jame gabenami ginklai ir sprogstamosios medžiagos. Tokiame laive gesinti gaisrą tampa labai pavojinga, o kartais ir neįmanoma. Todėl JAV karinės jūros pajėgos susidomėjo idėja – sukurti robotus, kurie sugebėtų užgesinti įsiplieskusią ugnį kariniuose laivuose.
Naujausias šios srities robotas yra dvikojis humanoidas „Saffir“, kurio ūgis – 178 cm, o svoris – 64,8 kg. Šis robotas buvo kuriamas pagal kito roboto CHARLI-L1 principą, kurį sukūrė Virdžinijos technologijos universiteto darbuotojai. Tačiau robotas „Saffir“ pasižymi naujesnėmis ir patobulintomis funkcijomis, pavyzdžiui, jis gali judėti kaip „super žmogus“ sunkiai prieinamose ir sudėtingose patalpose, taip pat sugeba įveikti nelygius su kliūtimis paviršius bei gali lipti laiptais.
„Balansavimas bet kokio tipo vietovėje – labai sudėtingas procesas, ypač dvikojams robotams, – sako Virdžinijos technologijos universiteto mašinų gamybos katedros docentas Brianas Lattimeras. – Visos kūno kontrolės dėka visi roboto sąnariai veikia taip, kad jis sugeba išsaugoti savo masės centrą ant nežinomo ir nestabilaus paviršiaus.“
„Saffir“, kurį finansuoja mokslinių jūros tyrimų centras, tikslas – gaisro gesinimas ir žalos kontrolė. Jis naudoja termo vaizdą, kad galėtų aptikti gaisrą, o taip pat „Lidar“ ir kitus daviklius, kurie nustato gaisro kryptį ir suteikia galimybę robotui matyti pro dūmus. Ateityje robotas galės savarankiškai judėti ir naudoti gaisrines žarnas, tačiau kol kas jis yra valdomas nuotoliniu būdu. Nors robotas ir galės judėti autonomiškai, jam vis tiek reikės jūreivių ir gaisrininkų pagalbos, kurie dirbs nuotoliniu būdu.
Androido „Saffir“ galimybės buvo pademonstruotos parodoje „Naval Future Force Science & Technology EXPO 2015“. Buvo rodoma nufilmuota medžiaga, kur robotas gesino gaisrą laivo „USS Shadwell“ denyje praėjusių metų sausio mėnesį. Bandymų metu robotui buvo uždėtas kostiumas nuo lietaus, apsaugantis elektroniką nuo vandens. „Saffir“ užgesino gaisrą, naudodamas nedidelę gaisrinę žarną.
„Mes nusprendėme sukurti ir pademonstruoti humanoidą, kuris mobiliai judėtų laivo denyje, sugebėtų atidaryti duris ir naudotis gaisrinėmis žarnomis, o, taip pat daviklių dėka matytų ir judėtų pro dūmus, – sako mokslinių jūros tyrimų centro programos „Žmogaus, roboto ir kognityvios neurologijos sąveika“ mokslų vadovas Thomas McKenna. – Šios idėjos tikslas – laikyti jūreivius nuošalyje nuo tiesioginio gaisro.“
Pasak jūros tyrimų centro mokslinių, sekantis jų žingsnis – gerokai naujesnis dizainas, daugiau autonomiško, ryšio, žvalgybos ir greičio. Be to, komanda mano, kad androidą „Saffir“ galima būtų panaudoti ir kitose srityse, pavyzdžiui, atlikti profilaktines apžiūras arba vietoj jūreivių atlikti kitas sudėtingas užduotis.