Nuolat didėjantis informacinių technologijų specialistų poreikis verčia įmonių vadovus vis labiau dairytis į pačius jauniausius – pirmųjų universitetų kursų studentus. Vis dėlto, tokia tendencija gali atsiliepti neigiamai ne tik patiems studentams, tačiau ir darbo rinkai.
„Didelė IT specialistų paklausa ir maža konkurencija sąlygoja ir gerą atlyginimą, tad anksti dirbti pradėję studentai nebemato prasmės dėti daug pastangų savo studijose. Jei situacija liktų tokia pat, kuomet trečdalis IT studentų įsidarbina dar pirmame ar antrame kurse, po dešimties metų susidurtume su problema, jog šios srities darbuotojai, dėl anksti pradėto darbo įmonėje ir menko dėmesio mokslams, taptų gana siaurai specializuoti ir nebesugebėtų prisitaikyti prie pasikeitusių aplinkos sąlygų“, – pasakoja Laura Duksaitė–Iškauskienė, tiesioginės darbuotojų paieškos įmonės „Master Class Lietuva“ vadovė.
Pažangių technologijų plėtra, mažėjantis socialinių mokslų patrauklumas ir nuolat besikeičianti darbo aplinka reikalauja itin sparčiai besimokančių, visapusiškai išsilavinusių bei greitai prisitaikančių darbuotojų, tuo tarpu vis labiau besivystančiame paslaugų sektoriuje IT specialistai tiesiog graibstomi. Vien kovo mėnesio pabaigoje vyksiančiose Vilniaus universiteto Karjeros dienose, kuriose studentams prisistatys daugiau nei pusšimtis įvairių prekių ženklų, beveik pusė jų nurodė ieškantys IT inžinierių ar programuotojų.
L. Duksaitė–Iškauskienė teigia, jog taip nutinka dėl vis dar pagal populiarumą tarp abiturientų pirmaujančių socialinių ir humanitarinių mokslų studijų, vangiai užleidžiančių pozicijas tiksliesiems ir technologiniams mokslams. Tačiau ekspertė pabrėžia, kad ateityje šis dėsningumas turėtų keistis, o abiturientus mokytis programavimo ir darbo su informacinėmis sistemomis gali suvilioti nedidelis šių darbuotojų skaičius rinkoje bei geras darbo užmokestis, dėl kurių iškyla rizika, kad jiems pristigs motyvacijos siekti gerų akademinių rezultatų ir plėsti savo kompetencijas.
„Gabiems studentams nusprendus pradėti dirbti jau pirmaisiais studijų metais, atsiranda grėsmė, jog vis mažiau dėmesio bus skiriama jų studijoms. Tokiu atveju neužtikrinamas mokymosi universitete efektyvumas, studentai tampa savamoksliais ir prisitaiko dirbti tik bendrovės, kurioje jie dirba, poreikiams“, – sako L. Duksaitė–Iškauskienė.