Europos Komisija paskelbė Energetikos sąjungos strategiją, kuri užtikrins įperkamą, konkurencingą, saugiai ir tvariai gaunamą energiją kiekvienam europiečiui. Ši strategija yra vienas iš dešimties J.-C. Junckerio vadovaujamos Europos Komisijos prioritetų, kurie bus įgyvendinti jos kadencijos metu.
ES yra didžiausia pasaulyje energijos importuotoja. Ji importuoja 53 proc. suvartojamos energijos už maždaug 400 mlrd. EUR kasmet. 12 valstybių narių, tarp jų ir Lietuva, neatitinka ES mažiausio jungčių planinio rodiklio – kad bent 10 proc. įrengtojo elektros energijos gamybos pajėgumo būtų galima įsigyti ar parduoti kitoje ES šalyje. 75 proc. ES pastatų energija naudojama neefektyviai, 94 proc. transporto priklauso nuo naftos produktų, kurių 90 proc. yra importuojami. Didmeninės elektros energijos kainos Europoje 30 proc. didesnės nei JAV, o didmeninės dujų kainos didesnės daugiau nei 100 proc.
Kad išspręstų šias problemas, EK siekia, jog būtų sukurta energetikos sąjunga, kuria būtų sumažinta valstybių narių priklausomybė nuo vienintelių energijos tiekėjų, padidintas energijos tiekimo ir vartojimo efektyvumas, užtikrintos konkurencingos energijos kainos ir daugiau pasirinkimo galimybių kiekvienam vartotojui – tiek gyventojams, tiek verslui. Planuojama, kad tinkamai sujungus Europos elektros energijos tinklą vartotojai kasmet sutaupytų iki 40 mlrd. EUR per metus.
Sveikindamas Energetikos sąjungos strategijos patvirtinimą EK narys Vytenis Andriukaitis pažymėjo, kad Lietuva ir visas Baltijos jūros regionas strategijoje užima svarbią vietą. „Europos Komisija pabrėžia, kad padės nutraukti Lietuvos energetinę izoliaciją ir pasiūlys detalų veiksmų planą, kaip tai techniškai efektyviai išspręsti“, – sakė V. Andriukaitis, pažymėdamas, kad EK plane taip pat numatytas ir Baltijos valstybių ir ES elektros tinklų sinchronizavimo projektas.