Japonijos mikroschemų gamintojai jau eilę metų susiduria su sunkumais. Vieni bando persiorientuoti, kiti – pasitraukti iš šio verslo. Panašiai pasielgė kompanija „Sony“, kuri pardavė eilę puslaidininkių gamyklų. Tačiau šios pradėtos naudoti, iš pirmo žvilgsnio, visiškai nestandartinei veiklai, praneša puslapis „GE Reports“.
Vienoje iš „Sony“ gamyklų japonų kompanija „Mirai“, kuri specializuojasi daržovių auginimo dirbtinėmis sąlygomis srityje, pavyko sukurti „išmaniąją“ fermą buvusioje „Sony“ puslaidininkių gamykloje. Naujoji ferma visa galva lenkia tradicines daržovių plantacijas.
„Mirai“ augina salotas patalpose, kurios užima pusę futbolo stadiono teritorijos. Čia patalpinta 18 stelažų, kurių kiekvienas turi po penkiolika aukštų, viskas apšviečiami specialiomis LED lempomis. Šviesos spektras parinktas taip, kad salotos augtų greičiau nei šiltnamiuose ar atviruose laukuose. Tai leidžia broko lygį sumažinti nuo įprastų 50 % iki 10 %.
„Mirai“ atstovai kreipėsi į kompanijos GE specialistus, kurie sukūrė nedideles LED lempas, atsparias drėgmei. Specializuotų lempų kūrimo darbai pradėti dar 2012 m. Savo ruožtu, drėkinimo sistema sukonfigūruota taip, kad augalams reikalinga ne daugiau 1 % įprasto vandens kiekio.
Kasdien fermoje išauginama po 10 000 salotų pundelių, jos turi daugiau vitaminų ir mineralų, ir tai pavyksta pasiekti be trąšų bei įvairių genetinių modifikacijų. Reikiamo dydžio salotos užauga 2,5 kartus greičiau, nei atvirose plantacijose.
Kadangi lysvės yra labai arti viena kitos, iš vieno ploto vieneto pavyks surinkti 100 didesnį derlių. Kadangi kompanija „Mirai“ plečia savo veiklą, galima tikėtis jos produkciją pamatyti ir mūsų regione. Tiesa, kada tai galėtų įvykti, nepranešama. Pats „Mirai“ įkūrėjas mano, kad tikroji revoliucija žemės ūkio srityje dar tik prasideda.
Priminsime, kad „daržininkystės“ tema nesvetima patyrusiems japonų puslaidininkių gamintojams. „Sharp“ jau dabar yra pasiruošusi auginti braškes dirbtinėmis sąlygomis, tuo tarpu „Fujitsu“ ir „Toshiba“ ketina nepanaudotus „švarius kambarius“, kuriuose anksčiau buvo gaminamos mikroschemos, užpildyti salotų ir kitų daržovių lysvėmis.