Iš trijų Baltijos šalių Estija išsiskiria tuo, kad estai kur kas dažniau negu lietuviai ir latviai atsiskaito mokėjimo kortele, užuot ėmę grynųjų pinigų iš bankomatų. Remiantis šių metų pirmo ketvirčio SEB bankų Baltijos šalyse statistika, Estijoje 52 proc. visų mėnesio išlaidų sudaro atsiskaitymai mokėjimo kortelėmis. Lietuvoje šis rodiklis yra 31 proc., o Latvijoje – 35 proc. visų mėnesio išlaidų. Atsiskaitant mokėjimo kortele prekybos vietose arba internetu Estijoje per mėnesį vidutiniškai išleidžiamas 301 euras (1 039 litai), Latvijoje ir Lietuvoje – bemaž 2,5 karto mažiau, atitinkamai 130 (449 litai) ir 128 eurai (442 litai).
„Lietuva, Latvija ir Estija geografiškai yra šalia, tačiau mokėjimo kortelių rinka kiekvienoje šalyje skirtinga – šalių rinkos vystėsi atskirai, susiklostė skirtingos sąlygos, skirtingi klientų įpročiai. Mokėjimo kortelių rinka ir infrastruktūra Estijoje yra labai gerai išplėtota, todėl gyventojai čia daug rečiau atsiskaito grynaisiais pinigais. Nors Lietuvos gyventojai vis dar daugiau moka grynaisiais pinigais, mokėjimo kortelių populiarumas kasmet auga – palyginti su 2010 metų pirmu ketvirčiu, mokėjimo kortelėmis dalis Lietuvoje išaugo daugiau negu 7 procentiniais punktais per mėnesį“, – sako SEB banko prezidento pavaduotojas, Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius Virginijus Doveika.
Pasak jo, du trečdalius mėnesio išlaidų (69 proc.) sudaro atsiskaitymai lėšomis, paimtomis iš bankomato. „Ši dalis yra labai didelė, ypač atsižvelgus į tai, kad neretai piniginėse lietuviai turi po kelias mokėjimo korteles, ir tai, kad dažnai atsiskaitydami už prekes ir paslaugas gali mokėti mokėjimo kortele ar internetu“, – pastebi V. Doveika.
SEB bankų duomenimis, visose Baltijos šalyse mokėjimo kortelėmis prekybos vietose ar internetu daugiausiai atsiskaito jaunesni klientai (18–35 metų). Statistika taip pat rodo, kad atsiskaitymas mokėjimo kortelėmis už prekes ir paslaugas visose Baltijos šalyse populiaresnis didžiuosiuose miestuose. Didžiausią dalį savo pinigų iš bankomatų dažniau pasiima 55 metus perkopę žmonės. Pasak V. Doveikos, visose Baltijos šalyse pastebima tendencija, kad dažniau atsiskaitantieji mokėjimo kortelėmis yra labiau linkę naudotis ir kitomis elektroninėmis banko paslaugomis, pavyzdžiui, interneto banku. „Natūralu, kad elektroninės banko paslaugos yra patrauklesnės naudotis jaunesniems klientams. Vis tik, analizuodami statistiką matome, kad aktyvesnių mokėjimo kortelių, taip pat interneto banko naudotojų kasmet daugėja ir tarp vyresnių klientų . Jie įgunda mokėti banko kortele ar pervesti pinigus internetu ir tai tampa jiems įpročiu“, – sako V. Doveika.
Šių metų pirmo ketvirčio duomenimis, SEB bankai Baltijos šalyse buvo iš viso išdavę daugiau kaip 2 mln. įvairių mokėjimo kortelių: Lietuvoje – 945 tūkst., Latvijoje – 578 tūkst., Estijoje – 536 tūkstančius.