Kol piliečiai svarsto, kaip patogiau ir greičiau atsikratyti nebenaudojamos buitinės elektronikos, pastaruoju metu daugėja nelegalių buitinės technikos ir elektronikos atliekų ardytojų. Tačiau specialistai ragina neapsigauti – taip, rodos, lengvai ir patogiai atiduodamos „perdirbti“ atliekos toli gražu nėra tvarkomos tinkamai.
Iš gyventojų surinkę įvairius prietaisus nelegaliai veikiantys asmenys juos išardo, o nevertingas dalis išmeta į buitinių atliekų konteinerius, teršdami gamtą ir toliau didindami susidarančių atliekų kiekius. Atimama ir galimybė kai kurias atliekas perdirbti bei panaudoti pakartotinai. Nelegalūs atliekų ardytojai netinkamą naudoti elektroniką ir buitinius prietaisus surenka lankydami gyventojus. Daugiabučių pašto dėžutėse gausu informacinių lapelių, kuriuose pateikiamas netinkamos naudoti elektronikos surinkėjo telefonas, nenurodant įmonės ar kitokių kontaktų. Taip pat neretai nelegalūs elektronikos ardytojai važinėja po sodų bendrijas ir kviečia gyventojus priduoti netinkamą naudoti elektroniką ir buitinius prietaisus.
Atliekas tvarkančios bendrovės „Žalvaris“ rinkodaros vadovė Vita Balaikienė ragina gyventojus neatiduoti savo atliekų bet kam. „Jei atiduosite seną šaldytuvą ar televizorių tiems, kurie neturi licencijų, nevertingos dalys paklius į sąvartyną ar „papuoš“ pamiškę. Vienadienės naudos besivaikantys nelegaliai veikiantys asmenys tinkamai nesutvarko, neatiduoda perdirbti likusių atliekų. Sąvartynai toliau didėja, o visuomenė priversta mokėti vis daugiau už jų išlaikymą ir plėtimą“, – atkreipia dėmesį V. Balaikienė.
Pagal galiojančius įstatymus, nebenaudojamus elektroninius prietaisus galima atiduoti visose šios įrangos prekybos vietose, savivaldybių stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelėse ar atliekų surinkimo ir perdirbimo įmonių atliekų surinkimo vietose. Aktyvioms gyventojų bendruomenėms, įmonėms bei organizacijoms, atsakingai žiūrinčioms į atliekas, bendrovė „Žalvaris“ organizuoja projektą „Mes mokame už tai, kas Jums nebereikalinga“.
Bendrovė superka visą pasenusią buitinę techniką ir elektroniką. Už toną tokių atliekų gyventojams, įmonėms, bendruomenėms „Žalvaris“ moka po 200 litų, tad tai neblogas būdas ne tik išvalyti sandėliukus, bet ir užsidirbti trūkstamų lėšų bendruomenės projektams.
Sukaupus didesnį kiekį buitinės technikos ir elektronikos atliekų, galima paskambinti telefonu 8 800 00 653. Įmonės atstovai atvyks pasiimti atliekų patys, o surinktos atliekos bus sutvarkytos laikantis visų valstybės nustatytų reikalavimų.