Vakar Vilniuje susirinko daugiau negu 220 elektros ir elektroninės įrangos (EEĮ) gamintojų, importuotojų ir platintojų, kurie kartu su Antrinio perdirbimo įmonių asociacija bei Antrinių žaliavų ir atliekų surinkėjų, perdirbėjų asociacija aptarė galimą partnerystę. Perdirbėjai pasiūlė bendradarbiauti superkant elektronikos ir elektros įrangos atliekas be jokių tarpininkų, tiesiogiai pasirašant sutartis. Tiek susirinkę EEĮ gamintojai, importuotojai ir platintojai, tiek ekspertai iš Aplinkos ministerijos bei antrinio perdirbimo įmonės sutiko, kad pagaliau reikia imtis ryžtingų veiksmų ir suvienijus jėgas pradėti iš esmės vykdyti įsipareigojimus Europos Sąjungai, kurios pilnateisiai nariai esame jau antri metai.
Antrinio perdirbimo įmonių asociacija bei Antrinių žaliavų ir atliekų surinkėjų, perdirbėjų asociacija nusprendė imtis ryžtingų veiksmų bei prisiimti atsakomybę ir pranešė, kad asociacijoms priklausančios įmonės yra pasirengusios perdirbti visą ES Lietuvai nustatytą elektros ir elektroninės įrangos atliekų kiekį.
Matydami, kad iki šiol Lietuvoje vis dar neveikia nė vienas iš penkių galimų EEĮ atliekų surinkimo būdų (banko ar draudimo bendrovės laidavimas, pačios EEĮ gamintojos/importuotojos/platintojos savarankiškas atliekų rinkimas, sutartys su atliekų perdirbėjais apsijungus į vieną organizaciją), perdirbėjai nusprendė įvesti šiame chaotiškame procese šiek tiek tvarkos. Jie pasiūlė elektros ir elektroninės įrangos importuotojams, prekybininkams tiesiogiai pasirašyti sutartis, kuriomis įsipareigoja surinkti privalomą atliekų kiekį.
Antrinio perdirbimo įmonių asociacijos prezidentas Robertas Butkus teigia, kad tokiu būdu sukuriama konkurencinga aplinka nes atliekų tvarkymo procese dalyvauja daug skirtingoms asociacijoms priklausančių ir tarpusavyje konkuruojančių atliekų tvarkymo įmonių.
Antrinių žaliavų ir atliekų surinkėjų, perdirbėjų asociacijai priklausančios įmonės vadovas Andrejus Beskajevas pabrėžė, kad seminaro metu užsimezgęs ryšys tarp perdirbėjų bei EEĮ gamintojų/importuotojų suteikia progą bendradarbiauti tiesiogiai, be jokių tarpininkų. „Susipažinę vieni su kitais dabar galėsime labiau pasitikėti ir konstruktyviau dirbti.“ – įsitikinęs A.Beskajevas.
Tuo tarpu Antrinio perdirbimo įmonių asociacijos valdybos narys Almontas Kybartas džiaugėsi, kad seminare dalyvavo gausus būrys įmonių, su kuriomis Antrinio perdirbimo asociacijos įmonėms pavyko rasti bendrą kalbą, tad ateityje galima tikėtis puikių bendro darbo vaisių.
Dialogui su elektros ir elektroninės įrangos importuotojais, gamintojais ar pardavėjais sutvirtinti ir aiškumui įvesti šiandien įvyko asociacijos rengtas informacinis seminaras. Susivieniję perdirbėjai ne tik sukvietė daugiau nei 200 elektronikos ir elektros įrangos gamyba, importu ar prekyba užsiimančių įmonių ir pasiūlė pagaliau imtis ES direktyvos 2002/96/EB Dėl Elektros ir Elektroninės įrangos atliekų įgyvendinimo. Tuo pačiu gausybei susirinkusių išaiškinta pati direktyva, susiję Lietuvos teisės aktai ir net perdirbimo technologijos. Patirtimi dalijosi ekspertai iš Aplinkos ministerijos bei Antrinio perdirbimo įmonių asociacijos ir Antrinių žaliavų ir atliekų surinkėjų, perdirbėjų asociacijos. Daugelis seminaro pranešėjų akcentavo socialinės atsakomybės svarbą. EEĮ gamintojai ir importuotojai buvo skatinami nelaukti kol į jų duris pasibels kontrolierius, o elgtis socialiai atsakingai ir laiku imtis direktyvos įgyvendinimo.
Lietuvoje ES direktyva „Dėl Elektros ir Elektroninės įrangos (EEĮ) atliekų“ oficialiai įsigaliojo daugiau nei prieš mėnesį. Tačiau kaip minėta, procesas iki šiol buvo paralyžiuotas ir beveik visos įmonės užsiimančios šios įrangos gamyba ar importu ignoravo minėtą direktyvą jos įsigaliojimo momentu. Mūsų šalyje elektros ir elektroninę įrangą gamina apie pustrečio šimto įmonių, šią įrangą importuoja apie 800 kompanijų, o platina – pora tūkstančių. Apskaičiuotas bendras potencialiai susidarantis atliekų kiekis - 17 000 - 27 000 tonos per metus arba 4,9 – 7,7 kg EEĮ atliekų vienam Lietuvos gyventojui.
Šioje srityje, be jau minėtų problemų, derėtų įvardinti ir kitą – į Lietuvą atvežama itin daug jau naudotos technikos, elektronikos, kuri greičiau sugenda, tad atliekų kiekis perdirbimui dėl to tik padidėja.