Elektros skirstymo bendrovė LESTO, kovojanti su įsisenėjusia vagysčių iš elektros skirstomųjų tinklų įrenginių problema, pernai bendradarbiaudama su teisėsaugos institucijomis, didžiosiomis infrastruktūros įmonėmis ir bendruomenėmis pasiekė reikšmingų rezultatų. 2012 m. dėl vagysčių patirti praradimai, lyginant su 2011 m., sumažėjo 28 proc., ir pirmą kartą bent per penkerius metus sudarė mažiau nei vieną milijoną litų (0,906 mln. Lt).
„Vagystės, jei jų laiku nenustatome, anksčiau ar vėliau pavirsta elektros energijos tiekimo sutrikimais gyventojams – ypač gamtos stichijų metu, kuomet tinkle padidėja apkrovos ir pažeisti įrenginiai paprasčiausiai sugenda. Be to, vagystės ar kiti neteisėti veiksmai kelia ir didžiulę grėsmę žmonių saugumui – tai patvirtina ir paskutinis nelaimingas įvykis Vilniaus rajone, kai vienas iš jaunuolių, tikėtina, bandžiusių apvogti transformatorinę, buvo mirtinai traumuotas elektros energijos iškrovos“, – teigia Juozas Šakela, AB LESTO Prevencijos ir kontrolės departamento direktorius.
Praradimai dėl transformatorių aušinimo alyvos vagystės sudaro 78 proc. visų LESTO dėl vagysčių patiriamų praradimų – per 2012 m. jie sudarė 669 tūkst. Lt. Dėl bendrovės vykdomų prevencinių priemonių labai sumažėjo praradimai dėl metalų vagysčių – 2012 m. jie sudarė 99 tūkst. Lt, kai 2011 m. – 448 tūkst. Lt. Penkiuose rajonuose (Trakų, Tauragės, Varėnos, Šalčininkų ir Vilniaus) vagių padaryti nuostoliai sudaro net 50 proc. visų LESTO dėl vagysčių patirtų nuostolių.
AB LESTO, AB „Lietuvos geležinkeliai“, AB „TEO LT“, Elektros ir elektroninės įrangos perdirbimo įmonių asociacija EEPA ir Antrinio perdirbimo įmonių asociacija APĮA yra pasirašiusios bendradarbiavimo memorandumą ir koordinuoja taikomas prevencines priemones, į šią veiklą aktyviai įsijungė ir teisėsaugos institucijos.
Aktyviai bendradarbiaujant su teisėsauga ir bendruomenėmis, per 2012 m. išaiškinta 71 vagystė iš elektros tinklo įrenginių, buvo sulaikyti 32 asmenys, galimai įvykdę vagystes. Kai kurie iš jų buvo nuteisti realiomis laisvės atėmimo bausmėmis.
„Džiugu, kad piliečiai aktyviai reaguoja į pastebėtus galimai neteisėtus piliečių veiksmus prie elektros tinklo įrenginių. Turime ne vieną atvejį, kai piliečiai, pastebėję įtartinai prie transformatorinės besielgiančius asmenis, neliko abejingi ir informavo bendrovę bei policijos pareigūnus. Jau ir šiais metais, padedant piliečiams ir bendradarbiaujant su policijos pareigūnais, sulaikyta trijų asmenų grupė, organizavusi transformatorinės alyvos vagystes“, – teigia J. Šakela.
Be to, dėl vykdytų aktyvių prevencijos veiksmų, naudojant statistinius modelius, per 2012 m. LESTO išaiškinti nelegaliai prie elektros tinklo prisijungę energijos grobstytojai, kurie turės kompensuoti 1,052 mln. Lt už neteisėtai vartotą elektros energiją. Ši suma yra 15,5 proc. didesnė nei 2011 m. (911 tūkst. Lt). 2012 m. nustatytų neteisėto vartojimo atvejų skaičius, lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, išaugo 15,5 proc., iki 781 atvejų.
„Dėl nesąžiningų piliečių galimai neteisėtų veiksmų padaromą žalą ir dėl to atsiradusius nepatogumus patiria visi sąžiningi elektros energijos vartotojai, sutrikdomas elektros energijos tiekimas. Net ir pačių vagių neteisėti veiksmai dažnai pasibaigia žūtimis. Norime atkreipti dėmesį, jog didžiausią teigiamą įtaką, kovojant su vagimis, daro visuomenės supratingumas ir geranoriškumas. Kviečiame gyventojus, pastebėjus prie elektros skirstomojo tinklo įtartinai besielgiančius asmenis ar sugadintus įrenginius, nelikti abejingus ir pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112, LESTO klientų aptarnavimo numeriu 1802 arba pasitikėjimo linija 8 52 552555“, – teigia Arvydas Tarasevičius, AB LESTO generalinis direktorius.
Siekdama apsaugoti LESTO, o drauge ir valstybės turtą, bendrovė investuoja į apsaugos technologijas, leidžiančias operatyviai reaguoti į nusikaltimus – bendrovė diegia modernias signalizacijų sistemas, įrengia papildomus užraktus ir kitas priemones, kuriomis būtų galima nustatyti nusikaltimų vykdytojus.