Asmeninių kompiuterių gamybos gigantė „Dell“ ketina trauktis iš vertybinių popierių biržos ir tapti privačia bendrove. Tokius ketinimus vasario pradžioje oficialiai paskelbė amerikiečių bendrovės įkūrėjas ir dabartinis jos vadovas Michaelis Dellas. Jis taip pat yra vienas pagrindinių šios idėjos iniciatorių.
Skaičiuojama, kad, siekiant supirkti „Dell“ akcijas per vertybinių popierių biržą, tam prireiks 24 mlrd. JAV dolerių. Tai bus didžiausias technologijų bendrovės akcijų supirkimo sandoris istorijoje. Tam, kad įsigytų savo bendrovės akcijas, M. Dellas ketina pasitelkti privataus kapitalo fondą „Silver Lake Partners“, kuris turi padėti pritraukti 15 mlrd. JAV dolerių finansavimą, ir „Microsoft“ pagalbą – ši yra pažadėjusi 2 mlrd. JAV dolerių vertės paskolą.
Investuotojams už vieną „Dell“ akciją bus siūloma 13,65 JAV dolerio, arba maždaug 20 proc. daugiau, negu bendrovės akcijos kainavo sausio viduryje, prieš pasirodant pirmiesiems gandams apie „Dell“ pasitraukimą iš biržos. Tiesa, pasiūlyta kaina, kai kurių investuotojų vertinimu, du kartus mažesnė už tikrąją bendrovės vertę. Esamų įmonės investuotojų nepasitenkinimas per maža kaina gali sutrukdyti M. Dellui sėkmingai įvykdyti sandorį, kurį užbaigti numatoma šių metų lapkritį.
Už ginčus dėl tikrosios bendrovės akcijų vertės kur kas svarbiau yra tokio žingsnio priežastys. Kaip aiškino pats M. Dellas, pasitraukimas iš akcijų biržos leis lanksčiau valdyti bendrovę ir sukoncentruoti jos veiklą perspektyviose srityse. Atrodo, kad „Dell“ ketina žengti panašiu keliu, kuriuo prieš gerą dešimtmetį jau pasuko kita buvusi asmeninių kompiuterių lyderė IBM.
Menkstanti asmeninių kompiuterių rinka daugiau nebebus bendrovės dėmesio centre, ji taip pat neketina bandyti kautis dėl rinkos dalies augančiose išmaniųjų telefonų ir planšetinių kompiuterių srityse. „Dell“ pastangas sutelks į paslaugų verslui teikimą.
Beje, yra ir dar viena priežastis, dėl kurios „Dell“ galbūt nori pasitraukti iš biržos. Tokio dydžio privati bendrovė, kurios buveinė būtų įregistruota lengvatinėse mokesčių zonose, galėtų išvengti 35 proc. siekiančio JAV pajamų mokesčio ir pelną pasididinti keliais milijardais JAV dolerių per metus.
Kad „Dell“ visiškai nepasitrauktų iš asmeninių kompiuterių gamybos srities, turėtų užtikrinti „Microsoft“ paskola, kuri buvo pažadėta būtent su tokia sąlyga. Kadangi bendrovė nebeskiria tiek dėmesio savo produktams plėtoti kaip anksčiau, labiausiai tikėtini pretendentai į jos rinkos dalį yra pagrindiniai konkurentai amerikiečių „Hewlett-Packard“ ir kinų „Lenovo“. Pirmoji taip pat patiria sunkumų parduodama savo asmeninius kompiuterius, o antroji, prieš septynerius metus įsigijusi kompiuterių verslą iš IBM, stabiliai didina savo rinkos dalį.