Vartotojai skundžiasi didelėmis sąskaitomis už elektros energiją, kita vertus jiems trūksta žinių, kaip efektyviau naudoti elektros prietaisus ir taupyti. Atkreipus dėmesį į elektros prietaisų energetinio efektyvumo ženklinimą bei sumaniai juos naudojant, galima ženkliai sutaupyti.
„Perkant energiją taupančius prietaisus ir pasitelkus paprastas gudrybes galima sutaupyti ne vieną šimtą litų, – pasakojo darnaus vystymosi konsultacijų bendrovės „Alchemic“ konsultantė ir vadovė I. Dubinskaitė, – deja, vartotojams trūksta taupesnio naudojimo įgūdžių – prietaisai paliekami veikti budėjimo režimu, pasinaudojus krovikliais, jie neišjungiami iš lizdo ir panašiai. Dažnas vartotojas taip pat nežino, kad prietaisai ženklinami pagal energijos efektyvumo klasę, egzistuoja ir aplinkosauginiai ženklai, kurie reiškia, kad įranga eikvoja mažiau energijos.“
ES energijos ženklas (EU Energy Label) paprastai ir aiškiai nurodo įrenginio energetinį efektyvumą –nuo geriausio klasėje A+++ iki blogiausio – D. Šiais ženklais žymimos skalbimo mašinos, šaldytuvai, mikrobangų krosnelės, televizoriai, lemputės ir kiti prietaisai. Be to, plačiai naudojami efektyvumu ir taupymu pasižyminčių elektros prietaisų aplinkosauginiai ženklai: žvaigždutė mėlyname fone – „Energy Star“ ir „ES gėlė“.
„Pavyzdžiui, pagal „Energy star“ sertifikavimo reikalavimus, kompiuteris neaktyvumo metu persijungia į žemo galingumo režimą ir naudoja ne daugiau nei 15 vatų energijos. O standartinio kompiuterio galia siekia 120 vatų nepriklausomai nuo jo aktyvumo lygio. Tiesa, energiją taupantis kompiuteris gali kainuoti daugiau nei standartinis, tačiau įsigiję efektyvesnį, gausite mažesnes sąskaitas už elektrą, tad per ilgąjį laikotarpį vis tiek sutaupysite“, – pasakojo I. Dubinskaitė.
Pasak I. Dubinskaitės, yra ir kitų energijos taupymo gudrybių. „Pavyzdžiui, renkantis šviestuvus, reikia atkreipti dėmesį į tai, kad lemputės būtų nukreiptos į apačią, o ne į viršų. O reguliariai valant dulkes nuo šviestuvų – apšvietimo efektyvumas padidinamas iki 70 % proc.“, – pasakojo I. Dubinskaitė.
Daugiau specialaus ženklinimo pavyzdžių ir patarimų pateikiama vieningoje informacinėje sistemoje www.zaliaskatalogas.lt. Sistema sukurta įgyvendinant ES struktūrinės paramos bei Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis finansuojamą projektą „Vieningos informacinės sistemos sukūrimas visuomenės informavimui ir švietimui tausojančio vartojimo ir atliekų tvarkymo klausimais“, kurį įgyvendina Lietuvos verslo darbdavių konfederacija.