„Apple“ ir dar keturi dideli leidėjai pasiūlė Europos Sąjungos antimonopolinėms institucijoms susitarti: pastarosios leis mažmeninės prekybos tinklams, tarp jų ir „Amazon“, pardavinėti elektronines knygas su nuolaida maždaug dviejų metų laikotarpiu, tuo tarpu reguliuojančios institucijos nutrauks antimonopolinį tyrimą ir neskirs milžiniškų baudų. Apie tai savaitės pabaigoje pranešė naujienų agentūra „Reuters“, pacitavusi anoniminį šaltinį, kuris susijęs su šia byla.
Priminsime, jog Europos Komisija dar 2011 m. pabaigoje ėmė įtarti „Apple“ ribojant konkurenciją elektroninių knygų rinkoje. ES antimonopolinės institucijos ėmėsi tirti „potencialiai antikonkurencinius metodus“, kuriuos naudoja „Apple“ ir penki dideli leidėjai: „Hachette Livre“, „Harper Collins“, „Simon & Schuster“, „Penguin“ ir „Verlagsgruppe Georg von Holzbrinck“. Reikia pažymėti, jog leidėjas „Penguin“ neminimas tarp tų kompanijų, kurios pabandė susitarti su Europos Komisija.
Susitarimai su visais penkiais leidėjais leido „Apple“ savo parduotuvėje „iTunes“ pardavinėti el. knygas už fiksuotą kainą, nuo kurios „Apple“ gaudavo 30 %. Sutartyse buvo nurodyta, jog kitos interneto parduotuvės, tokios kaip „Amazon“, negali pardavinėti tų pačių knygų pigiau, taigi galima kalbėti apie susitarimą fiksuoti kainas ir taip riboti konkurenciją. Natūralu, jog dėl tokių veiksmų vartotojai sumokėdavo daugiau.
Kaip žinome, Europos Sąjungoje bauda už antimonopolinius veiksmus, pavyzdžiui, susitarimą fiksuoti kainas, pagal galiojančius teisės aktus ir direktyvas gali siekti 10 % visų tais metais gautų kompanijos pajamų.
Pasiūlymas, kurį pateikė „Apple“ ir jos partneriai, yra panašus į tą, kuris leido kompanijai iš Kupertino dar šių metų pavasarį susitarti su JAV antimonopolinėmis struktūromis, kurios tyrė bylą dėl kainų suokalbio tarp „Apple“ ir leidėjų „HarperCollins“, „Simon & Schuster“ bei „Hachette“.