Didžiausią pasaulyje socialinį tinklą valdančios bendrovės „Facebook“ akcijos nuo šio pavasario atpigo kone 2 kartus. Bet dėl to nuostolių patyrė ne visi investuotojai. Įsigijusieji išvestinių investicinių priemonių, kurios buvo susietos su šių akcijų vertės kritimu, šiandien skaičiuoja 500 proc. siekiantį pelną.
Tie, kas po gegužės 18 d. nusprendė įsigyti pirmą kartą viešai išplatintų ir į vertybinių popierių biržos sąrašus įtrauktų „Facebook“ akcijų, turėtų bent kol kas graužtis nagus. „Facebook“ akcijų kaina yra sumenkusi nuo 38 JAV dolerių debiuto dieną iki maždaug 22 JAV dolerių šiuo metu. Tai reiškia, kad investuotojas, įsigijęs bendrovės akcijų pirmą jų platinimo dieną ir jas išlaikęs iki šiol, turėtų būti patyręs 45 proc. nerealizuotą investicijų nuostolį.
Bet nuostolingai į „Facebook“ akcijas investavo ne visi. Įsigijus investicinę priemonę, susijusią su „Facebook“ akcijų vertės mažėjimu, kuri gegužės pabaigoje kainavo 0,07 JAV dolerio už vienetą, šiandien už ją būtų galima gauti 6 kartus daugiau. Minėto sandorio sąlygose numatyta, kad iki kitų metų kovo mėnesio „Facebook“ akcijų vertė turėtų būti lygi arba mažesnė už 22 JAV dolerius.
Tokių sandorių vertė yra atvirkščiai proporcinga akcijų, su kuriomis jos yra susietos, kainai. Jų vertė kyla artėjant tikslinei akcijų kainai, o ją pasiekus, investuotojams sumokama sandoryje numatyta suma. Kuo žemiau tikslinės ribos krinta akcijų kainos, tuo daugiau investuotojai gali tikėtis uždirbti. Jei akcijos kainuoja daugiau negu tikslinė kaina, investuotojai nieko negauna. Iš esmės tokio tipo sandoriai veikia pardavimo į skolą (angl. shorting) principu, kai pardavus tam tikrą akcijų kiekį už didesnę kainą yra sutariama atpirkti tą patį kiekį už mažesnę kainą uždirbant iš skirtumo.
Šiuo metu įvairūs investiciniai bankai iš viso siūlo per 2 tūkst. investicinių priemonių, susietų su „Facebook“ akcijų kainos pokyčiais tiek į vieną, tiek į kitą pusę. Pagal šias priemones didžiausia tikslinė socialinio tinklo akcijų kaina yra 150 JAV dolerių, o paklausiausi sandoriai rodo 20 JAV dolerių tikslinę kainą.
Vis dėlto nepaisant apsukrių ir rizikos nevengiančių investuotojų, laikantis tradicinio požiūrio uždirbti iš „Facebook“ akcijų bent artimiausioje ateityje bus sudėtinga. Liepos gale paskelbti bendrovės ankstesnio ketvirčio rezultatai dar kartą nuvylė – nors pardavimo pajamos, palyginti su atitinkamu ankstesnių metų laikotarpiu, išaugo 32 proc., jų augimas pastebimai sulėtėjo. Praėjusiais metais palyginamuoju laikotarpiu buvo fiksuotas 53 proc. siekęs pajamų augimas.
Tiesa, akcijų kainą žemyn galėjo spustelėti rugpjūčio pradžioje pasibaigęs draudimas kai kuriems ankstesniems investuotojams į „Facebook“ parduoti jiems priklausančią akcijų dalį. Tad reikšmingiau išaugusi akcijų pasiūla rinkoje taip pat galėjo prisidėti prie kainos mažėjimo pastarosiomis savaitėmis. Jeigu tai tiesa, tai iki metų pabaigos „Facebook“ akcijų kaina gali atgauti dalį prarastos vertės.
„Facebook“ vertė šiuo metu yra sumenkusi iki maždaug 47 mlrd. JAV dolerių.