Įmonių, kovojančių su įrangos grobstymu, nelegaliu supirkinėjimu ir aplinkai kenksmingą įrangos apdorojimu, gretos pasipildė – prie pasirašyto bendradarbiavimo memorandumo prisijungė Antrinio perdirbimo įmonių asociacija (APĮA), jungianti didžiausias antrinių žaliavų supirkimo, surinkimo, perdirbimo ir prekybos įmones šalyje.
Šiuo metu bendradarbiavimo memorandumą pasirašiusios jau 5 organizacijos: Lietuvos elektros skirstomųjų tinklų operatorius AB LESTO, didžiausia Lietuvos transporto sektoriaus įmonė AB „Lietuvos geležinkeliai“, didžiausia Lietuvoje integruotų telekomunikacijų, IT ir TV paslaugų teikėja TEO LT, AB, Elektros ir elektroninės įrangos perdirbimo įmonių asociacija EEPA ir naujai prie memorandumo prisijungusi APĮA.
Susitarimo šalys sutarė bendradarbiauti siekdamos mažinti vertingų antrinių žaliavų turinčios įrangos grobstymo ir nelegalaus jos supirkinėjimo mastus Lietuvoje, stiprinti šalies metalo supirktuvių bei atliekų tvarkymo įmonių veiklos kontrolę ir didinti skaidrumą. Organizacijos sutarė tarpusavyje derinti bendrus veiksmus ir dalintis informacija su teisėsaugos institucijomis.
„Susitarimo šalys jau daug pasiekė, kad įrangos grobstymo ir nelegalaus jos supirkinėjimo mastai Lietuvoje sumažėtų – stiprinama šalies metalo supirktuvių bei atliekų tvarkymo įmonių veiklos kontrolė ir didinamas skaidrumas. Džiaugiamės, kad geranoriškai su mumis bendradarbiauti sutiko Antrinio perdirbimo įmonių asociacija. Kartu veikiančios organizacijos gali efektyviau išnaudoti turimus žmogiškuosius ir finansinius išteklius. Pavyzdžiui, atliekant reidus metalų supirktuvėje, vienos įmonės darbuotojai aptikę kitų bendrovių techninio turto apie tai informuoja atsakingas institucijas. Dabar prisijungę perdirbėjai galės dar labiau palengvinti šį darbą ir stengtis, kad nelegaliai įgytas turtas apskritai nepatektų į supirktuves“, – teigia Juozas Šakela, LESTO prevencijos ir kontrolės departamento direktorius.
Šiemet per I ketv. patikintos 42 metalų supirktuvės, pažeidimų nustatyta 9-iose. Stiprinant bendradarbiavimą su policija, Valstybine mokesčių inspekcija ir kitomis institucijomis, LESTO nuostoliai dėl technologinio turto vagysčių 2012 m. I ketvirtį buvo 2,5 karto mažesni nei 2011 m. I ketv.
Kartu veikdamos bendrovės jau parengė bendrą informacinį plakatą su dažniausiai grobstoma įranga, kad metalų supirktuvės ir policijos pareigūnai galėtų ją lengviau identifikuoti.
Memorandumą pasirašiusios organizacijos siekia kartu užkirsti kelią elektros tinklų įrenginių, telekomunikacijų, geležinkelių infrastruktūros bei kitos elektroninės ar kitokios įrangos, turinčios vertingų antrinių žaliavų (ar jų atliekų) grobstymui, nelegaliam supirkinėjimui bei aplinkai kenksmingam jų apdorojimui.
Kad vertingų antrinių žaliavų turinčios įrangos supirkimas bei perdirbimas būtų skaidrus ir tinkamai tvarkoma jo apskaita, organizacijos šviečia ir edukuoja visuomenę, didina nepakantumą įrangos grobstymui ir nelegaliam jos supirkinėjimui bei siekia daryti įtaką kuriant efektyvios įrangos supirkimo kontrolės ir savikontrolės sistemą.
Bendradarbiaujančios šalys suinteresuotas institucijas nuolat informuoja apie įrangos grobstymą ir padėtį antrinių žaliavų supirkimo rinkoje. Šalys taip pat bendradarbiauja siekdamos tobulinti nacionalinių teisės aktų ir jų taikymo praktikos sritį – teikiami siūlymai dėl įrangos grobstymo ir nelegalaus supirkinėjimo prevencijos ir daromos žalos pavojingumo.
Siekiant šių tikslų, toliau bus stiprinami ryšiai su policijos įstaigomis, Valstybine mokesčių inspekcija, elektros ir elektroninės įrangos perdirbimo bei metalų supirktuvių įmonėmis.
Bendradarbiavimo memorandumą pasirašiusios šalys neabejoja, kad metalo laužo nelegalaus supirkimo sustabdymas turėtų teigiamos įtakos ne tik bendrovių teikiamų paslaugų kokybei, bet ir labai prisidėtų prie tinkamo bei saugaus antrinių žaliavų perdirbimo ir gyventojų bendruomenių saugumo.