Šiandien Komisijos paskelbtoje pažangos ataskaitoje teigiama, kad ES valstybių narių ir Europos Komisijos reguliariai atliekamos elektroninių ryšių rinkos ekonominės analizės bei Komisijos vykdoma nacionalinių taisyklių projektų analitinė peržiūra ruošia dirvą laisvajai rinkai, kuri būti reguliuojama vadovaujantis išimtinai konkurencijos teise. Reguliavimas šiame sektoriuje taikomas tik tiems operatoriams, kurių didelė įtaka rinkoje galėtų sutrukdyti vartotojams pasinaudoti visais telekomunikacijų sektoriaus liberalizavimo teikiamais pranašumais. Tose srityse, kuriose rinkos analizė išryškino pastebimus veikiančios konkurencijos požymius, reguliavimas buvo sumažintas arba iš viso panaikintas. Tačiau dar reikia daug ką nuveikti. Nuo 2005 m. rugsėjo 30 d. penkiolika ES valstybių narių nurodė, kad vienoje ar keliose iš 18-os ES apibrėžtų elektroninių ryšių rinkų konkurencija nėra veiksminga ir ėmėsi priemonių konkurencijai tose rinkose stiprinti. Penkios valstybės narės nurodė tik iš dalies veikiančią konkurenciją vienoje ar keliose iš šių rinkų ir ėmėsi priemonių padėčiai taisyti. Devynios valstybės narės dar turi pranešti Komisijai apie atliktas kurios nors iš 18 rinkų analizes. Iš nagrinėtų rinkų (152-iose iš 450-ties) 123-se nebuvo konkurencijos, 19-je veikė konkurencija ir 10 buvo iš dalies konkurencingos.
„Konsultavimasis rinkos reguliavimo, nuoseklumo ir skaidrumo visoje ES klausimais sukuria visiems vienodas sąlygas elektroninių ryšių sektoriuje“, - teigė Viviane Reding, Europos Komisijos narė, atsakinga už informacinę visuomenę ir žiniasklaidą. - „Įmonės gali neabejoti: visoje ES tuo pačiu principu taikomos visiems bendros taisyklės, suteikiančios pasitikėjimo investuojant ES. Galiausiai ir vartotojai galės visapusiškai pasinaudoti elektroninių ryšių paslaugų sektoriaus, gaminių ir konkurencingos kainodaros teikiamais pranašumais“.
„Komisija padeda vartotojams pasinaudoti bendrosios elektroninių ryšių rinkos pranašumais, užtikrindama, kad šio sektoriaus reguliavimas būtų grindžiamas išsamia ekonomine analize, atitinkančia konkurencijos teisės principus“, - pridūrė Neelie Kroes, Europos Komisijos narė, atsakinga už konkurenciją.
Konsultacijos užtikrina nuoseklumą
Iš Komisijos ataskaitos matyti, kad per pirmuosius dvejus metus, kai buvo taikomas Bendrijos konsultacijų mechanizmas dėl elektroninių ryšių rinkos konkurencingumo, buvo pasiekta daugiau nuoseklumo, ypač nustatant, kur ir kada operatoriams buvo taikomos reguliavimo priemonės. Apie priemonių, skirtų rinkos ydoms pašalinti, pasirinkimą pasakytina, kad Komisija glaudžiai bendradarbiauja su nacionalinėmis ryšių reguliavimo tarnybomis, siekdama užtikrinti, kad šios priemonės būti tinkamos ir kaip įmanoma nuoseklesnės, tačiau pripažįsta, kad atskiri pasirinktų priemonių elementai įvairiose valstybėse narėse gali kiek skirtis. Ataskaitoje taip pat pažymima, kad konsultacijų mechanizmas suteikė daugiau skaidrumo rinkos dalyviams.
Konkurencijos patikrinimas
Bendrijos konsultacijų mechanizmas, nustatytas Direktyvos 2002/21/EB 7 straipsnyje, sudaro 2003 m. liepos 23 d. įsigaliojusios elektroninių ryšių reguliavimo sistemos pagrindą. Ši reguliavimo sistema yra dinamiška, nes reikalauja iš nacionalinių ryšių reguliavimo tarnybų reguliariai atlikti konkurencijos teise grindžiamą vidaus rinkų analizę ir imtis priemonių šalinant rinkos ydas, pavyzdžiui, pernelyg dideles kainas arba prieigos prie tinklo nesuteikimą konkurentams.
Priemonių tinkamumas
Siūlomos priemonės privalo būti parengtos remiantis reguliavimo sistemoje numatytais būdais, dėl kurių būtina surengti konsultacijas visos ES mastu. Šis mechanizmas taip pat leidžia Komisijai teikti pastabas apie siūlomas priemones, o tam tikrais atvejais jas atmesti. Apskritai sisteminis ir ES koordinuojamas konkurencijos tam tikrose rinkose vertinimas sudaro pagrindą, kuriuo remiamasi mažinant reguliavimo priemones tol, kol pašalinti rinkos ydas bus įmanoma vien konkurencijos teisės priemonėmis.
Atsižvelgdama į pastabas, gautas Bendrijos konsultacijų mechanizmo taikymo metu, Komisija išnagrinės, kaip būtų galima dar labiau suderinti visų suinteresuotųjų šalių procedūras ir atnaujinti reguliuotinų rinkų sąrašą siekiant žengti koja kojon su technologijų pažanga ir rinkos pokyčiais. Šis darbas taps būsimos elektroninių ryšių reguliavimo sistemos peržiūros, apimsiančios ir rekomendacijų konkrečioms rinkoms peržiūrą, dalimi. Komisija taip pat svarstys, kokiu mastu ankstesnių monopolinių elektroninių ryšių rinkų atvėrimas, vykdomas pagal šį Bendrijos konsultacijų mechanizmą, galėtų tapti sektinu pavyzdžiu kitoms ES tinklų pramonės šakoms, pavyzdžiui, transporto, energetikos ir pašto rinkoms.