Naujienų agentūros „Reuters“, besiremiančios anonimų suteikta informacija, teigimu, kompanija „Micron Technology“ laimėjo išskirtinę teisę derėtis su „Elpida Memory“ dėl šios įsigijimo. Amerikiečių „Micron“ teko aukcione padidinti už japonų kompaniją siūlomą kainą iki maždaug 2,5 mlrd. JAV dolerių.
Priminsime, jog vasario mėnesį trečią vietą pasaulyje tarp DRAM atminties mikroschemų gamintojų užimanti „Elpida Memory“ pradėjo bankroto procedūrą, padavusi teismui prašymą, kuriame prašome ją apginti nuo kreditorių. Pastarieji turi dėl ko pykti: „Elpida“ jiems skolinga maždaug 5,6 mlrd. JAV dolerių.
Kad būtų galima išvengti dar didesnių bėdų, buvo nuspręsta perduoti „Elpida“ naujiems savininkams, kuris bus pasirinktas aukciono būdu. Pirmoji tuomet atsiliepė ta pati „Micron Technology“, kuri pirmame aukcione etape už japonų gamintojo kontrolę pasiūlė 1,5 mlrd. JAV dolerių.
Vėliau pasirodė ir kiti galimi „Elpida“ savininkai – aukcionas pasipildė dar vienu japonų žaidėju, kompanija „Toshiba“, vėliau norą pakovoti už savo konkurentą pareiškė korėjiečių „SK Hynix“, o galiausiai į savo rankas perimti japonų technologijas panoro ir kinų investuotojų konsorciumas, sudarytas iš „Hony Capital“, „TPG Capital“ ir SMIC. Po pirmo raundo iškrito „Toshiba“, kurią itin aktyviai palaikė Japonijos vyriausybė, o dar vėliau – ir korėjiečių „SK Hynix“.
Antro raundo, kuris baigėsi praėjusį penktadienį, metu paaiškėjo, jog laimėjo „Micron Technology“. Šis DRAM atminties gamintojas pažadėjo, jog dvi pagrindinės „Elpida“ gamyklos, esančios Japonijoje, ir toliau tęs savo veiklą, o kompanijoje šiuo metu esantys darbuotojai taip pat garantuotai išsaugos savo darbo vietas.
Matyt, toks laimėtojo pasirinkimas tenkino aukciono organizatorius labiau, nei galimai patrauklesnis finansinis pasiūlymas iš kinų pusės. Savo laiku japonų leidinys „Nikkei“ gąsdino visuomenę, jog kinai domisi ne tik „Elpida“ gamyklomis, bet ir pažangiomis technologijomis. Kinų atėjimas – tai savotiškas valstybinis užsakymas – įsigyti modernias technologijas ir perduoti jas kinų gamintojams. Po visos šios procedūros neva ramia sąžine bus galima uždaryti gamyklas ir išvaikyti jos personalą. Natūralu, jog toks „baubas“ galėjo paskatinti atiduoti „Elpida“ į labiau „civilizuotas“ rankas.
Galutinis „Elpida Memory“ restruktūrizacijos planas dar turės būti patvirtintas teismo ir kompanijos kreditorių, iš kurių ne visi yra patenkinti sandoriu su amerikiečiais, pažymi šaltinis. Matyt, iš tikrųjų kinai galėjo pasiūlyti finansiškai naudingesnį sprendimą, tačiau tikėtina, kad čia susidūrė daug daugiau interesų (galbūt net ir tarpvalstybiniu mastu), nei buvo manoma anksčiau. Antra vertus, vartotojams svarbiausia, kad dėl tokių sandorių nedidėtų atminties mikroschemų kainos, nors toks scenarijus visai įmanomas, kadangi gamintojų mažėjimas tiesiogiai atsiliepia konkurencijos lygiui, o kartu – ir kainoms.