Derybos dėl Visagino atominės elektrinės (AE) statybų oficialiai baigtos. Penktadienį Vyriausybėje buvo parafuota elektrinės statybų koncesijos sutartis.
Koncesijos sutartį parafavo Koncesijos konkurso komisijos pirmininkas, energetikos viceministras Žygimantas Vaičiūnas ir „Hitachi“ viceprezidentas Masaharu Hanyu.
Sutartyje įtvirtinti pagrindiniai Visagino AE projekto vystymo principai: projekto bendrovei suteikiama teisė projektuoti, statyti, eksploatuoti ir atėjus laikui uždaryti atominę elektrinę. Taip pat – apibrėžiamos šalies šeimininkės, investuotojo teisės ir įsipareigojimai, pranešė ministro pirmininko spaudos tarnyba.
Koncesijos sutartis užbaigia formalų „Hitachi“ investicijos ir „Hitachi-GE“ technologijos pasirinkimą ir įvardija sutartą Visagino AE projekto įgyvendinimo grafiką.
Penktadienį parafuotą koncesijos sutartį artimiausiu metu svarstys Vyriausybė ir teiks ją Seimui. Jeigu Seimas jai pritars, prasidės pasiruošimas statyboms: bus atliekami projektavimo, licencijavimo ir statybos aikštelės parengimo darbai.
Tačiau, ar ši sutartis neužstrigs Seime, neaišku. Šiuo metu opozicijoje esančios politinės partijos, nors ir pripažįsta koncesijos sutarties svarbą, apie Visagino AE statybas ir branduolinės elektros energijos gamybą pasisako gana atsargiai. Be to, kol kas nėra garantijų, kad po rudenį vyksiančių Seimo rinkimų bus išsaugotas šio projekto tęstinumas.
Parlamentinės socialdemokratų frakcijos seniūnas Algirdas Butkevičius dar prieš prasidedant pavasario sesijai IQ.lt tvirtino, kad daugiausia Seime bus diskutuojama apie elektros kainą. Jis svarstė, kad Visagino AE gaminamos elektros kaina turėtų būti maždaug tokia, kokia šiuo metu yra rinkoje.
„Ekonomikoje yra tokia taisyklė: jeigu gali pagaminti prekę ar suteikti paslaugą, kurios yra kaina tokia pati, kokia dominuoja rinkoje, arba mažesnė, tai tu investuok. Jeigu tu nesugebi to padaryti, nusipirk iš kitų, kurie tą sugeba tą“, – dėstė A. Butkevičius.
Tačiau, už kiek pirksime Visagino AE pagamintą elektrą tiksliai nėra žinoma. Energetikos ministras Arvydas Sekmokas anksčiau yra sakęs, kad elektros savikaina sieks 7–10 ct/kWh, o rinkos kaina – 17–25 ct/kWh.
SAvo ruožtu Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas, ekonomistas Raimondas Kuodis viešai ne kartą sakė, kad atominės elektros savikaina 7–10 ct/kWh gali siekti tik maždaug 2040-aisiais. Iki tol savikaina esą bus arti 30 ct/kWh, o didžiąją jos dalį sudarys kapitalo sąnaudos. Lietuvos energetikos instituto vadovas akademikas Jurgis Vilemas taip pat yra sakęs, kad naujų atominių elektrinių gaminama elektra negali būti pigi.
Penktadienį parafuotoje koncesijos sutartyje konkretūs įsipareigojimai nėra įtvirtinti. Jie bus įrašyti akcininkų sutartyje. „Skaičiai nuosekliai aiškėja. Pačioje koncesijos sutartyje yra kalbama apie juridinę teisę statyti. Toliau rengiamoje ir su regionų partneriais derinamoje akcininkų sutartyje tų skaičių bus daugiau“, – ketvirtadienį sakė premjeras Andrius Kubilius.
Planuojama, kad Visagino AE turėtų pradėti veikti 2020–2022 metais. Numatoma projekto vertė – 17 mlrd. litų, Lietuvos, valdysiančios ne mažiau kaip 34 proc. elektrinės akcijų, dalis – apie 5 mlrd. litų.