Vilniuje prasidėjusioje tarptautinėje energetikos konferencijoje ūkio ministras Kęstutis Daukšys akcentavo dabartinę energetikos saugumo situaciją Lietuvoje ir Europoje bei energetinio saugumo sąlygas: transeuropinių energetikos tinklų projektus, energijos vartojimo efektyvumo didinimą, naujos branduolinės jėgainės statybas Lietuvoje.
„Turime atsakingai pažvelgti į tolesnę Lietuvos energetikos, o kartu ir viso Baltijos jūros regiono plėtros strategiją ir numatyti kilsiančias problemas. Siauras ar vietinis požiūris į energijos tiekimo saugumo aspektus tikrai nepadidina energijos vartotojų pasitikėjimo, todėl ypač svarbu yra derinti Baltijos šalių energetikos prioritetus,“- sakė ūkio ministras.
K.Daukšys taip pat pažymėjo, kad svarbu garantuoti patikimą ir saugų energijos tiekimą: „Mūsų valstybei itin svarbūs yra transeuropinių energetikos tinklų sujungimo projektai. Lietuvai būtina įsijungti į bendrą Europos Sąjungos (ES) elektros rinką, nes tai sumažintų priklausomybę nuo Rusijos išteklių.“
Ūkio ministras kalbėjo ir apie neigiamo energetikos poveikio aplinkai mažinimą ir energijos vartojimo efektyvumo didinimą. Palaipsnis vietinių atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimo didinimas yra neišvengiamas ir skatintinas, bet dėl to neturi smarkiai didėti energijos gamybos kainos, pažymėjo K.Daukšys. Šioje srityje technologinis progresas yra labai spartus, todėl per ankstyvas platus atsinaujinančių šaltinių naudojimas taptų per sunkia našta Lietuvos ekonomikai.
Ministras pažymėjo, kad Lietuvos poziciją dėl naujos branduolinės jėgainės statybos lemia tikėtinas elektros generavimo galių deficitas po 2015 metų, augantis poreikis stiprinti energijos tiekimo saugumą ir patikimumą ir mažinti priklausomybę nuo vienintelio energijos tiekėjo, taip pat organinio kuro kainų augimo tendencijos. „Tiek branduolinės energetikos, tiek ir kitų energetikos sektorių plėtros planai bus įtraukti į atnaujintą Lietuvos Nacionalinę energetikos strategiją, kuri iki šių metų vidurio, prieš pateikiama tvirtinti Lietuvos Respublikos Seimui, bus svarstoma visuomenės ir specialistų. Tikiuosi, kad šis dokumentas taip pat bus tvirtas pagrindas bendrai Baltijos valstybių energetikos strategijai rengti,“- sakė ūkio ministras.
Konferencijoje „Elektros energijos rinkų plėtra ir energijos tiekimo patikimumo užtikrinimas Baltijos jūros regione“ dalyvauja daugiau kaip 130 energetikos ekspertų iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Suomijos, Švedijos.