„Swedbank“ finansuoja aukštųjų technologijų tyrimo centro statybas. Projektą vykdančiai bendrovei „BOD Group“ bankas suteikė 39 mln. litų kreditą. Saulės elementų technologinius tyrimus ir eksperimentinę gamybą vykdantis centras iškils Visorių informacijos technologijų parke Vilniuje.
Pradėti gaminti saulės elementus ir iš jų surenkamus didesnius modulius „BOD Group“ ketina jau 2013 m. pradžioje. Grupės įmonės – saulės elementus ir jų modulius gaminanti „Baltic Solar Energy“ bei produkciją klientams teikianti „Baltic Solar Solutions“ – apie 95 proc. Lietuvoje pagaminamos produkcijos planuoja eksportuoti į Vokietiją ir kitas ES šalis.
„Vertiname ir esami atviri tokiems projektams kaip šis – novatoriškiems ir kuriantiems didesnės pridėtinės vertės produkciją. Esame pasiruošę finansuoti tas įmones, kurios turi ilgalaikę ir gerai pasvertą savo verslo bei konkretaus projekto viziją“, – sako „Swedbank“ stambių verslo klientų departamento direktorius Mintautas Miškinis.
Kartu su saulės energijos elementų ir modulių gamykla Visorių technologijų parke įsikurs ir Vokietijos saulės elementų gamybos įrangos tiekėjos „Singulus Technologies“ aukštųjų technologijų tyrimų centras. Jame bus kuriamos naujausios saulės energijos technologijos, patentuojami išradimai. Tai bus pirmasis šios srities aukštųjų technologijų tyrimų centras Centrinėje ir Rytų Europoje. Ateityje centre dirbs apie 300 specialistų iš Lietuvos.
„Aukštųjų technologijų tyrimų centro įsikūrimas Vilniuje yra spartus žingsnis į priekį. Tai padės Lietuvai prisijungti prie vos keleto šalių pasaulyje, kuriose plėtojami tokio lygio pasaulinių tyrimų centrai ir konkuruoti globaliu lygmeniu“, – teigia „Baltic Solar Energy“ vadovas Vidmantas Janulevičius. Jis pabrėžia, kad centro planuojami išradimai ir produkcija yra ypač svarbūs ieškant alternatyvų iškastiniam kurui ir juo paremtai energijos gavybai. Centro įsikūrimas suteiks papildomų galimybių ir Lietuvos stiklo pramonei, kurios sprendimai reikalingi gaminant saulės energijos modulius.
„BOD Group“ ir „Singulus Technologies“ aukštųjų technologijų tyrimų centras įsikurs naujame žaliąja energija palaikomame 28,8 tūkst. kv. metrų dydžio pastate. Jis bus pirmasis Europoje pagal panaudotas modernias technologijas – šildymui ir produkcijos gamybai bus naudojama geoterminė energija, o jo išlaikymui reikės 60 proc. mažiau dujų ir elektros.
„Swedbank“ turi didžiausią patirtį Lietuvoje ekologiškos energetikos finansavimo srityje. Nuo 2005 m. „Swedbank“ jau finansavo dešimties vėjo energetikos parkų statybą, kurie sudaro apie 70 proc. viso Lietuvos vėjo energetikos ūkio. „BOD Group“ suteiktas kreditas taip pat yra ne pirmasis „Swedbank“ finansuojamas su saulės energetika susijęs projektas. Aplinką tausojančios energijos gavybos projektų finansavimui „Swedbank“ jau yra skyręs daugiau nei 600 mln. litų.