„Latvenergo“ koncernui priklausanti kompanija „Liepajas energy“ pradėjo statyti naują bio-kogeneracinę elektrinę Liepojoje. Į hidroelektrinių atnaujinimą koncernas iki 2020 m. planuoja investuoti apie 880 mln. litų. AB „Latvenergo“ yra antra didžiausia žaliosios energetikos gamintoja Europos Sąjungoje, kurios CO2 emisijų lygis yra mažiausias Baltijos šalyse.
Naujoje elektrinėje nuo kitų metų žiemos planuojama vidutiniškai pagaminti 60 GWh šilumos ir 12 GWh elektros energijos per metus. Joje kaip kuras bus naudojami vietiniai atsinaujinantys ištekliai – skiedros. Tai padidins „Latvenergo“ energijos, gaminamos iš atsinaujinančių šaltinių, dalį.
„Žaliosios ir atsinaujinančios energetikos vystymas yra ilgalaikės kompanijos strategijos dalis. Šiuo metu žaliosios elektros energijos kiekis nepatenkina poreikio, todėl mes nuosekliai didiname energijos dalį, pasitelkdami įvairius atsinaujinančius resursus – vandenį, biomasę, vėją“, – sako Gatis Junghanas, AB „Latvenergo“ Prekybos skyriaus vadovas.
Pagal naujausią elektros pramonės apžvalgą („Eurelectric“), Energijos gamintoja ir tiekėja „Latvenergo“ pripažinta antra didžiausia žaliosios elektros energijos gamintoja Europos Sąjungoje (ES) po Austrijos. 67 proc. kompanijos pagaminamos elektros energijos sudaro elektra iš atsinaujinančių šaltinių. Lietuvoje pagamintos energijos iš atsinaujinančių išteklių dalis sudaro 9 proc., Estijoje – 3 proc.
Pasak G. Junghano, iš atsinaujinančių šaltinių pagaminamos energijos dalis Latvijoje nuolat didėja. 2010 m. tokios energijos buvo pagaminta 3,7 TWh – 57 proc. visos energijos. Dauguvos hidroelektrinės pajėgumo didėjimas, kurioje išgaunama daugiausiai žaliosios energijos, leido pagaminamos energijos kiekį padidinti iki 67 proc. 2011 m.
„Visuomenė vertina ir supranta žaliosios energijos svarbą. Žmonės tik laimi, kad vis daugiau energijos pagaminame iš atsinaujinančių resursų, nes šiuo metu hidroelektrinių gamybos kaštai yra mažesni, lyginant su elektrinėmis, kurios naudoja naftos produktus, anglis“, – sako G. Junghanas.
2011 m. Dauguvos upės hidroelektrinėje pagaminta apie 3,2 TWh energijos. Ateityje ketinama dar efektyvinti vandens resursų pasitelkimą elektros gamyboje. Taip pat „Latvenergo“ svarsto galimybes Latvijoje įkurti ir vėjo jėgainių parką. Skaičiuojama, kad vėjo jėgainių parko galia siektų 400 MW galią.
Latvija lyderiauja Baltijos šalyse ir pagal CO2 emisijos rodiklius. Jau dabar šioje šalyje CO2 emisijos kiekis yra 104 g/kWh, nors Europos Sąjungos šalys įsipareigojo iki 2050 m. sumažinti CO2 emisijos kiekį iki 100 g/kWh. Šiluminė elektrinė Latvijoje TEC-2 – moderniausia Baltijos šalyse. 2013 m. planuojamama baigti jėgainės rekonstrukciją, po kurios tris kartus padidės energijos išgavimas vienam šiluminiam vienetui ir sumažės CO2 emisija.