Didžiausias Lietuvoje komercinis SEB Vilniaus bankas šiandien pradeda platinti naujas obligacijų emisijas, kurių pelningumas susietas su Rusijos ir Rytų bei Vidurio Europos įmonių akcijų kainų indeksais. Trejų metų trukmės obligacijos bus platinamos iki vasario pabaigos. Banko ekspertai prognozuoja, kad su akcijomis susietų obligacijų paklausą didins Vyriausybės taupymo lakštų išpirkimas.
SEB Vilniaus banko Finansų rinkų departamento direktorius Vykintas Misiūnas mano, kad susidomėjimą su akcijomis susietomis obligacijomis turėtų pagyvinti išperkami Vyriausybės taupymo lakštai – gyventojai ieškos alternatyvų, kur investuoti gautus už lakštus pinigus. Vyriausybė taupymo lakštų nebeplanuoja leisti. „Su akcijomis susietų obligacijų investavimo trukmė, mažiausia suma, rizikingumas yra panašūs į Vyriausybės taupymo lakštų. Pasirinkę su akcijomis susietas obligacijas, gyventojai galės tęsti saugų investavimą turėdami galimybę gauti daugiau pelno“, – sakė V. Misiūnas. 150 mln. litų Vyriausybės taupymo lakštų emisija bus išperkama vasario pradžioje.
Su Rusijos RTX ir Rytų bei Vidurio Europos CECE Composite įmonių akcijų kainų indeksais susietų obligacijų ketinama išplatinti mažiausiai už 15 mln. litų. Minėtų rinkų ekonominiai rodikliai pastaruoju metu buvo geri, o analitikai prognozuoja, kad panašios tendencijos išliks ir ateityje.
„Rusija investicijų atžvilgiu išlieka patraukli dėl įmonių augimo, didėjančio darbo našumo ir santykinai mažų kainų. Be to, jos ekonomikos augimą toliau skatina pagrindinis eksporto produktas – nafta. Naujausi Lenkijos ekonomikos duomenys rodo, kad pirmojo praėjusių metų pusmečio ūkio sulėtėjimas buvo laikinas ir dabar jaučiamas pagyvėjimas“, – sakė V. Misiūnas. Pasak jo, kitų dviejų šalių, su kurių įmonėmis susietos šios obligacijos, – Čekijos ir Vengrijos – ekonomikos augimą labiausiai skatins išaugęs eksportas ir didėjančios namų ūkių išlaidos.
Gyventojai šįkart galės pasirinkti iš trijų emisijų, kurios skiriasi pelno ir rizikos santykiu. Šių emisijų mažiausios investavimo koeficientų reikšmės priklauso nuo obligacijų įsigijimo kainos (iki 100, 110 ar 115 litų) ir yra atitinkamai 31, 80 ir 100 procentų. Investavimo koeficientas rodo, kokia obligacijos padidėjusi vertės dalis tenka jos savininkui. Obligacijų išpirkimo dieną investuotojai už vieną obligaciją gaus ne mažiau 100 Lt, nepaisant obligacijos įsigijimo kainos ar indeksų pokyčių rinkoje.
Indeksas RTX (Russian Traded) apskaičiuojamas atsižvelgiant į aštuonių pelningiausių Rusijos įmonių akcijų kainas. Penkios iš šių įmonių verčiasi naftos ir gamtinių dujų išgavimu ir perdirbimu, likusios – telekomunikacijų paslaugų teikimu, elektros energijos tiekimu ir metalų bei anglies kasyba.
CECE Composite apskaičiuojamas pagal Čekijos, Vengrijos ir Lenkijos biržose kotiruojamų pelningiausių įmonių akcijų kainas. Daugiau negu 50 proc. indekso reikšmės lemia Lenkijos įmonių akcijų kainos. Didžiausią įtaką indekso reikšmei daro naftos ir dujų perdirbimo įmonių ir finansines bei telekomunikacijų paslaugas teikiančių įmonių akcijų kainos.
Iki vasario vidurio SEB Vilniaus bankas platina ir dvi su Kinijos bei Indijos įmonių akcijų kainų indeksais susietų obligacijų emisijas.
Su akcijomis susietos obligacijos – kompleksinė investavimo priemonė, jungianti akcijų ir obligacijų ypatumus. Skirtingai negu investuojant tiesiogiai į akcijas, įsigijus tokių obligacijų, išsaugoma nominalioji obligacijų vertė, jei jos išlaikomos iki išpirkimo dienos. Dar vienas šių obligacijų privalumas – jų likvidumas: su akcijomis susietas obligacijas bet kuriuo momentu galima vėl parduoti bankui. SEB Vilniaus bankas kiekvieną dieną savo interneto svetainėje skelbia šių obligacijų pirkimo ir pardavimo kainas.
SEB Vilniaus bankas yra Lietuvos obligacijų rinkos lyderis ir su akcijomis susietų obligacijų rinkos šalyje pradininkas. Nuo 2003 metų bankas yra išleidęs obligacijų, kurių nominalioji vertė yra 769,5 mln. litų. Pagal Lietuvos centriniame vertybinių popierių depozitoriume užregistruotas galiojančias obligacijas bankas užima daugiau kaip 42 proc. šalies rinkos – bendra jo išleistų galiojančių obligacijų vertė yra 463,3 mln. litų. Dešimtadalis visų banko išleistų obligacijų yra susietos su akcijomis.