Įmonėms, ieškančioms būdų sumažinti išlaidas elektrai, šiuo metu esančios galimybės artimiausiu metu gali nepasikartoti. Tokią nuomonę išreiškia nepriklausomo elektros tiekėjo „Enefit“ generalinis direktorius Liudas Liutkevičius. Jo teigimu, sumažinti išlaidas elektros energijai gali tiek naujos laisvosios elektros rinkos dalyvės, tiek ir esamos, kurių sutartys artėja į pabaigą.
„Šiuo metu garantinio tiekėjo „Lesto“ elektros energijos kaina siekia 19,5 cento už kilovatvalandę (ct/kWh), tačiau jos galima įsigyti bent 2 ct/kWh pigiau. Galbūt tai atrodo nežymus skirtumas, tačiau naujieji laisvosios rinkos dalyviai per metus vidutiniškai sunaudoja apie 100 tūkst. kWh energijos. Pasirinkusi nepriklausomą energijos tiekėją vidutinė įmonė per metus savo išlaidas elektrai sumažintų apie 2 tūkst. litų“, – teigė „Enefit“ generalinis direktorius.
Jo teigimu, šiuo metu nukritusiomis elektros kainomis galėtų pasinaudoti ir nepriklausomą tiekėją jau pasirinkusios įmonės. „Įmonėms, kurių elektros tiekimo sutartys baigiasi artimiausiais mėnesiais ar net šių metų pabaigoje, yra labai palankus metas derėtis dėl naujų kainų ateinantiems laikotarpiams. Priklausomai nuo elektros suvartojimo charakteristikų, šiuo metu galime pateikti itin palankius pasiūlymus, nes elektros energijos ateities sandorių kainos Šiaurės šalių biržoje „Nord Pool“ vis dar yra žemos, – komentavo „Enefit“ vadovas. – Dabartinė situacija yra kelių veiksnių sutapimas – itin šilta žiema ir dėl to sumažėjusi elektros paklausa, didelis vandens kiekis Šiaurės šalių hidroelektrinių rezervuaruose bei iki rekordinių žemumų nukritusios aplinkos taršos leidimų kainos.“
Vis tik, anot L. Liutkevičiaus, dabartinę kainų situaciją sunku būtų pavadinti ilgalaike tendencija ir vieno ar kelių paminėtų elektros kainą lemiančių veiksnių pasikeitimas gali lemti kainų didėjimą. Todėl vartotojams, dar nepasirinkusiems tiekėjo ar planuojantiems ateinančių laikotarpių pirkimus, patartina neatidėlioti tiekėjo pasirinkimo klausimo ir pasinaudoti dabartine situacija.
2011 m. gruodžio mėnesį vidutinės elektros kainos laisvojoje rinkoje buvo pasiekusios žemiausią lygį nuo pat rinkos atvėrimo 2010 m. sausį – 12,43 ct/kWh. Tiesa, 2012 m. sausį „Baltpool“ elektros biržoje kainos jau turėjo tendenciją didėti ir sausio 1–24 dienomis pasiekė vidutinę 14,78 ct/kWh kainą. „Antrąjį metų ketvirtį tradiciškai daug elektros pasiūlo regione veikiančios hidroelektrinės, tad jeigu neįvyks netikėtų pokyčių ar orų anomalijų, pirmojo šių metų pusmečio elektros energijos kainų vidurkis turėtų išlikti sąlyginai žemas. Dabartinė žemą elektros kainą lemiančių veiksnių kombinacija atsispindi ne tik 2012 m., tačiau ir vėlesnių laikotarpių kainose, todėl tikrai verta pasvarstyti elektros energijos pirkimo sutartį sudaryti ilgesniam – 2, 3 ar net 4 metų laikotarpiui“, – rekomendavo L. Liutkevičius.
„Enefit“ skaičiuoja, kad 2011 metais nepriklausomo tiekėjo nepasirinkusios bei elektros energiją iš garantinio tiekėjo AB „Lesto“ pirkusios įmonės prarado apie 20 mln. litų. Bendrovė primena, kad nepriklausomo tiekėjo pasirinkimas nereikalauja jokių papildomų investicijų, yra paprasta ir pakankamai greita procedūra, kuri dabartinėje situacijoje, ypač tiekėjo nepasirinkusioms įmonėms, leidžia sutaupyti lėšų.
Nuo šių metų sausio 1 d. pirkti elektrą laisvojoje elektros rinkoje ir nepriklausomo tiekėjo privalo tie vartotojai – juridiniai asmenys, kurių prisijungimo prie elektros tinklo galia yra 30 kW ir didesnė.