Šilti ir drėgni gruodžio orai pradžiugino verslininkus žemiausiomis elektros energijos kainomis nuo laisvosios elektros rinkos sukūrimo – 2010 m. sausio. Vidutinė elektros energijos kaina Lietuvoje gruodį krito iki 12,43 centų už kilovatvalandę (ct/kWh). Estijoje ir Suomijoje elektra atpigo atitinkamai iki 11,26 ct/kWh ir 11,5 ct/kWh. Praėjusį mėnesį buvo susidariusios visos reikiamos aplinkybės elektros kainų kritimui.
„Gruodį mažiausios elektros kainos rekordą sumušti padėjo šilti orai, dėl kurių mažėjo elektros vartojimas. Pavyzdžiui, Estijoje buvo suvartotoja 14,7 proc. mažiau elektros energijos nei prieš metus. Sunku patikėti, iki kokio lygio gruodį nukrito taršos leidimų kainos, o žaliavinės naftos ir akmens anglies kainos taip pat mažėjo. Visi šie veiksniai lėmė, kad, lyginant su lapkričiu, elektra Lietuvoje, Estijoje ir Suomijoje, atpigo nemažiau 20 procentų“, – sakė „Enefit“ generalinis direktorius Liudas Liutkevičius.
Anot L. Liutkevičiaus, taršos leidimų kainos gruodį nukrito iki 24,1 lito už toną, nors dar prieš pusmetį jos kėsinosi perkopti 50 litų ribą. „Rinkose vyrauja nuomonė, kad taršos leidimų pasiūla yra per didelė planuojamam Europos Sąjungos ūkio aktyvumui, o rinka patiria vis naujų taršos leidimų emisijų. Todėl nors kainų kritimas yra labai ženklus, dvejojama ar 2012 metais jos galėtų reikšmingiau pakilti iš šių žemumų“, – teigė „Enefit“ generalinis direktorius.
Vis dėlto, ne tik taršos leidimai leido anglies dvideginį išskiriančioms elektrinėms gaminti pigesnę elektrą – pigo ir kuras. Barelis žaliavinės naftos gruodžio pabaigoje, perkant JAV doleriais, kainavo 283,34 litus – 4,25 lito mažiau nei lapkričio gale. Tuo tarpu akmens anglies kaina, perkant JAV doleriais, nukrito 5,54 lito iki 300,55 lito už toną.
Tačiau ne vien gruodis buvo dėkingas laisvosios elektros rinkos dalyvių piniginėms. Visi praėjusieji metai pasižymėjo mažesnėmis elektros kainomis nei 2010 metai. Lietuvoje vidutinė elektros energijos kaina pernai buvo 2,6 proc. (15,63 ct/kWh), Estijoje 8,5 proc. (14,97 ct/kWh), o Suomijoje net 13 proc. (17,02 ct/kWh) mažesnė nei užpernai.
Prognozuodamas elektros kainas šiems metams, L. Liutkevičius atkreipia dėmesį, kad nors kainų prognozė turėtų džiuginti vartotojus, tačiau situacija yra trapi. „Ateityje numatomi panašūs orai sumažino spėjamą vidutinę 2012 m. elektros kainą 1,4 ct/kWh, o pirmojo metų ketvirčio prognozę net 2,4 ct/kWh, – teigė „Enefit“ generalinis direktorius. – Dabartinės kainos yra tokiame žemame lygyje, jog sunku nusakyti, koks veiksnys galėtų jas dar labiau sumažinti. Visgi, jei būtų paskelbta prognozė, teigianti, kad orai atšals, tai galėtų būti paskata elektros kainų kilimui“. Pasak „Enefit“ vadovo, antrąjį 2012 m. ketvirtį rinka vėl galėtų tikėtis kainų kritimo – mat pavasarį ženkliai išauga hidroelektrinių pagaminamos elektros kiekis ir elektros pasiūla, todėl paprastai antrąjį metų ketvirtį kainos būna mažiausios.
Pastaruoju metu mažinamos elektros kainų prognozės laisvojoje rinkoje paskatino vartotojus sudaryti ilgalaikes sutartis su nepriklausomais tiekėjais. Laisvosios rinkos dalyviai, sudarydami ilgalaikę sutartį, išvengia kainų svyravimų ir gali tiksliau planuoti savo išlaidas visu sutarties galiojimo metu. Per 2011 m. „Enefit“ pasirašė ilgalaikių elektros tiekimo sutarčių 470 gigavatvalandžių (GWh) 2012 ir 2013 metų elektros energijos tiekimui.
„Verta pažymėti, kad daugiau nei trečdalis sutartyse numatytos elektros bus tiekiama 2013 metais. Tai reiškia ne tik, jog vartotojai pasitiki mumis, bet ir tai, kad mūsų klientai planuoja savo elektros suvartojimą ir priima ilgalaikius sprendimus. O tai rodo augančią Lietuvos nepriklausomos elektros rinkos brandą“, – sakė L. Liutkevičius.