Japonijos kompanija „Olympus“ antradienį prisipažino, kad 20 metų slėpė savo nuostolius. Išsiaiškinta, jog nuostolingoms investicijoms padengti firma atliko neaiškių mokėjimų, kurių vertė – daugiau nei 1,5 mlrd. JAV dolerių (3,75 mlrd. litų). Tai viena didžiausių apskaitos apgavysčių korporacijų istorijoje.
Šis pareiškimas buvo netikėtas, nes iki šiol „Olympus“ valdyba griežtai neigė kaltinimus, praneša naujienų agentūra „Reuters“.
Pirmasis rimtas šešėlis ant 92 metus gyvuojančios Japonijos įmonės buvo mestas dar praeitą mėnesį. „Olympus“ generalinis direktorius britas Michaelas C. Woodfordas spalį bandė pradėti tyrimą dėl neaiškių bendrovės mokėjimų. Tačiau spalio 14 dieną valdyba jį atleido. Po nušalinimo M. C. Woodfordas paviešino slaptus dokumentus ir paragino „Olympus“ valdybą atsistatydinti.
Valdyba kaltinimams ištirti sudarė nepriklausomų ekspertų komisiją. Per mažiau nei savaitę komisija išsiaiškino, jog „Olympus“ iš tiesų dangstė susikaupusius nuostolius. Įmonė „plovė“ pinigus per įvairius investicinius fondus ir naudojo kitas nuostolių slėpimo priemones. Pavyzdžiui, buvo sumokėta 30 kartų didesnis nei įprasta mokestis paslaptingam finansiniam patarėjui, kai buvo perkamas britų medicininės įrangos gamintojas „Gyrus“.
Korporacijos prezidentas Shuichis Takayama atsiprašė dėl kompanijos elgesio ir pripažino, kad ankstesni pareiškimai dėl neteisingų kaltinimų buvo klaidingi. „Aš visiškai nenutuokiau apie faktus, kuriuos jums dabar aiškinu“, – teigė prezidentas spaudos konferencijos metu.
Pagrindiniais kaltinamaisiais laikomi trys „Olympus“ darbuotojai. Tai buvęs įmonės prezidentas Tsuyoshi Kikukawa, auditorius Hideo Yamada bei viceprezidentas Hisashi Mori. „Olympus“ direktoriams ir darbuotojams gali būti pateikti kriminaliniai kaltinimai dėl apskaitos klastotės. Įrodžius kaltę teisme, jiems grėstų iki 10 metų laisvės atėmimo arba 10 mln. jenų (322 tūkst. litų) bauda.
Po prisipažinimo „Olympus“ ateitis yra miglota. Per antradienį bendrovės akcijos nukrito apie 30 proc. Nuo M. C. Woodfardo atleidimo įmonė neteko jau 70 proc. savo vertės. Negana to, sudaryta komisija dar nepabaigė savo tyrimų ir gali būti atskleista daugiau apgavysčių.
1919 metais įkurta „Olympus“ yra Japonijos mikroskopų gamybos pradininkė. Vėliau įmonė pradėjo gaminti fotoaparatus, ji taip pat užima 70 proc. endoskopų gamybos rinkos.