Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus dalyvavo Lietuvos laisvos rinkos instituto rengiamoje diskusijoje „Ekonominės laisvės indeksas 2006: į ką turi lygiuotis Lietuva?“.
Šiame pirmą kartą Lietuvoje vykstančiame renginyje buvo išsamiai pristatyti naujausio „Heritage fondo“ ir „The Walll Street Journal“ 2006 metų ekonominės laisvės indekso rezultatai, kurie bus skelbiami šio mėnesio pabaigoje. Be to, buvo svarstyta į kurias pasaulio valstybes turėtų lygiuotis Lietuva kartu su kitomis Europos Sąjungos šalimis, ir ką jos turėtų nuveikti siekdamos didesnės ekonominės ir socialinės gerovės.
Prezidentas pasidžiaugė, kad ir šiemet Lietuvai pagal ekonomikos laisvumą pavyko išsaugoti gana aukštą 23 vietą 157 valstybių sąraše.
„Tai yra tikrai svarbus valstybės laimėjimas, kuris turėtų skatinti dar atkakliau kibti į darbus ir jau artimiausioje ateityje užtikrinti dar geresnius rezultatus“, - sakė Prezidentas V. Adamkus.
Tačiau valstybės vadovas apgailestavo, kad Lietuva patenka tik į vadinamųjų „beveik laisvų“ šalių grupę ir dar neįžengė į visiškai ekonomiškai laisvų šalių dvidešimtuką.
Prezidentas atkreipė dėmesį, kad pastarojo meto pokyčiai, vykę mūsų šalyje, leidžia optimistiškai žvelgti į ateitį ir jau netrukus tikėtis daug didesnio Lietuvos ekonomikos laisvėjimo. Anot valstybės vadovo, tokį įsitikinimą lemia keletas veiksnių.
Pirma, pernai Lietuva ryžtingai pradėjo žengti gyventojų pajamų mokesčio mažinimo linkme. Antra, mūsų valstybė vykdo išmintingą pinigų politiką ir numato ją tobulinti, galutinai įgyvendindama programinio nacionalinio biudžeto formavimo ir vertinimo metodiką. Be to, mūsų šalis sparčiai vykdo ir indėlių atkūrimo bei kompensavimo už žemę įsipareigojimus. Trečia, prasidėjo glaudesnis verslo atstovų ir valdžios dialogas sprendžiant Lietuvos konkurencingumo klausimus.
Prezidentas pabrėžė besilaikąs tvirtos nuostatos, kad Lietuvos valdžia priimdama įstatymus ir nustatydama taisykles, privalo klausti, ar dėl šių sprendimų mūsų šalies ekonomika taps konkurencingesnė.
„Negalime pamiršti, kad konkurencingumo stiprinimas yra vienas iš trijų mūsų valstybės prioritetų. Konkurencinga, laisva, veržli ekonomika yra esminė sąlyga siekiant kitų prioritetinių tikslų – saugios visuomenės ir žinių visuomenės sukūrimo“, - teigė Prezidentas V. Adamkus.
Nuo 1995 m. Jungtinių Amerikos Valstijų nevyriausybinė organizacija „Heritage fondas“, naudodama ekonominės laisvės indeksą matuoja ekonominės laisvės laipsnį 161 pasaulio šalyse ir analizuoja pačius svarbiausius ekonomikos augimą lemiančius veiksnius. Ekonominės laisvės indeksas apima 10 ekonominės laisvės veiksnių: užsienio prekybos politiką, mokesčių naštą, valdžios intervenciją į ekonomiką, pinigų politiką, kapitalo srautus ir užsienio investicijas, bankininkystę, darbo užmokesčio ir kainų kontrolę, nuosavybės teises, ekonominės veiklos reguliavimą bei šešėlinę ekonomiką. Nors egzistuoja daugybė teorijų apie ekonominės plėtros šaltinius ir priežastis, šio indekso išvados yra labai aiškios: šalys, kuriose egzistuoja daugiau ekonominės laisvės, yra daug turtingesnės ir jose vyrauja didesnis bei ilgiau trunkantis ekonomikos augimas nei tose, kuriose ekonominė veikla yra varžoma.
Diskusijoje dalyvavo „Hertage fondo“ Tarptautinės prekybos ir ekonomikos centro direktorius Markas Mailzas (Mark Miles), Seimo nariai, ministrai ir atsakingi ministerijų darbuotojai, užsienio šalių ambasadoriai Lietuvoje, verslo bendruomenės ir verslo asociacijų atstovai, verslo ir finansų analitikai, žurnalistai, akademikai, studentai.