Birželio mėnesį vidutinė elektros kaina Lietuvos elektros biržoje paaugo dar 5 procentais. Antrą mėnesį iš eilės elektra brango dėl itin žemo vandens lygio hidroelektrinių rezervuaruose Lietuvoje ir Latvijoje. Tuo metu vandens lygis Suomijoje smarkiai kilo, todėl pagamintos elektros energijos kiekis išaugo ir elektros kainos nukrito net 11 procentų, skelbia nepriklausoma elektros tiekimo bendrovė „Enefit“.
„Įprasta, kad biržoje prekiaujamos elektros kainos vasarą pakyla, tą lemia sausi orai ir įvairūs planiniai elektros jėgainių remontai, gamybos apribojimai. Tačiau birželį iš Baltijos šalių ir Suomijos vienintelėje Lietuvoje fiksavome elektros kainų augimą“, – sakė „Enefit“ generalinis direktorius Liudas Liutkevičius.
Pasak jo, nepaisant Lietuvos elektros biržoje ūgtelėjusios kainos, šiuo metu yra palankus metas sudaryti sutartis su nepriklausomais elektros tiekėjais 2012 metams ar netgi vėlesniems laikotarpiams. „Sulig vasaros pradžia vartotojų, pereinančių į laisvąją elektros rinką, aktyvumas smarkiai nukrito. Tačiau dabar yra tinkamas metas sudaryti elektros pirkimo kontraktus, nes tarptautinėje rinkoje elektros ir taršos leidimų kainos yra sumažėjusios. Todėl ateities sandorių lūkesčiai yra pasikeitę vartotojų naudai ir tiekėjai gali pasiūlyti palankesnes sąlygas“, – tikino L. Liutkevičius.
Įtakos elektros kainai turės ir tai, kad birželį buvo užfiksuota žemiausia per pastaruosius dvejus metus taršos leidimų kaina. Birželio pabaigoje ji nukrito nuo 17 iki 12,3 EUR (atitinkamai 58,7 Lt ir 42,47 Lt) už toną, kai Europos investiciniam bankui buvo suteikta teisė parduoti 300 mln. taršos leidimų, norint gauti lėšų švarios energijos projektams remti. Vėliau taršos leidimų kaina kiek pakilo, tačiau vis tiek išliko žemiausia šiais metais.
Be to, birželį kiek sumažėjo akmens anglies ir žaliavinės naftos kaina. Akmens anglis mėnesio pabaigoje atpigo 2 JAV doleriais (4,87 Lt) iki 128 JAV dolerių (312 Lt) už toną. Tuo tarpu žaliavinės naftos kaina buvo nukritusi net 11 proc. iki 105 JAV dolerių (255 Lt) už barelį, kai Tarptautinė energijos agentūra paskelbė parduosianti 60 mln. barelių naftos atsargų. Vis dėlto, paskutinėmis mėnesio dienomis žaliavinės naftos kaina stabilizavosi ir kainavo 112,5 JAV dolerių (274,21 Lt) už barelį.
Pasak „Enefit“ vadovo, sudėtinga prognozuoti kokios bus tolimesnės elektros kainų tendencijos, tačiau netikrumo dėl jų ateities įpina vis dažniau pasirodantys pranešimai apie galimą dujų brangimą 2011/2012 m. šildymo sezoną. „Elektros rinka yra susijusi su pasaulinėmis naftos, dujų rinkomis, labai svarbūs yra vartotojų lūkesčiai dėl ateities sandorių. Todėl, kylant dujų kainoms, tikėtina, kad paskui jas, nors ir mažesniais tempais, gali žengti ir elektros energijos kainos“, – svarstė L. Liutkevičius.
Liepos mėnesį radikalių permainų galima tikėtis Latvijoje – čia nuo liepos 1 dienos įsigaliojo dujų akcizo mokestis elektros energijos gamintojams. Ekspertų vertinimu, šis žingsnis ne tik padidins elektros kainą vietos rinkoje, tačiau sužlugdys dalį vietos gamintojų. Trūkstamos elektros energijos dalis bus importuojama.