Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktoriaus sudaryta tarpinstitucinė darbo grupė parengė Atvirosios (atvirojo kodo) programinės įrangos vartojimo ir pritaikymo 2006–2009 metų programos projektą.
Atvirosios programinės įrangos vartojimo ir pritaikymo 2006–2009 metų programos (toliau vadinama – Programa) projekte visų pirma yra siūloma įgyvendinti priemones, kurios užtikrintų teisinį atvirosios programinės įrangos kūrimo ir plėtojimo darbų Lietuvoje pagrindą. Programa siekiama sudaryti nediskriminacines sąlygas gaunant ir teikiant viešąsias paslaugas nepriklausomai nuo naudojamos programinės įrangos, skatinti Lietuvos programinės įrangos plėtrą bei įvairovę ir tuo pačiu pasinaudoti Lietuvos informatikos specialistų žiniomis. Tuo ši Programa turėtų prisidėti prie el. valdžios plėtros bei sudaryti realias galimybes vartotojams pasirinkti norimą programinę įrangą, geriausiai atitinkančią jų poreikius.
„Darbo grupė rengdama programos projektą atsižvelgė į daugelio institucijų bei interesų grupes atstovaujančių organizacijų pastabas ir pasiūlymus. Manau mums pavyko suderinti visų suinteresuotų grupių interesus. Darbo grupėje dalyvavę trijų ministerijų, Aplinkos ministerijos, Švietimo ir mokslo ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos, taip pat Vilniaus apskrities viršininko administracijos, Lietuvos kompiuterininkų sąjungos, nevyriausybinės organizacijos „Atviras kodas Lietuvai“ atstovai pritarė programos projektui.“, sakė Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie LRV direktorius Aurimas Matulis.
Programos projektą vertino, teikė pastabas ir darbo grupės posėdžiuose stebėtojo teisėmis dalyvavo asociacijos Verslo programinės įrangos aljanso, jungiančio 16 Lietuvos programinės įrangos gamintojų ir platintojų, kurie suinteresuoti vietinės informacinių technologijų rinkos plėtra, intelektualios nuosavybes apsauga Lietuvoje ir sąžiningos konkurencijos informacijos technologijų rinkoje stiprinimu, atstovai.
Šiandien Verslo programinės įrangos aljanso prezidentas Ervinas Leontjevas interviu BNS teigė, kad rengiant sprendimus, kurie paveiks visą Lietuvos IT rinką, valstybinė institucija turi įsiklausyti į verslo poziciją, nes jie gali atnešti nuostolių verslui ir valstybei.
"Vieno licencijavimo modelio įtvirtinimas sudaro sąlygas rinkos monopolizavimui, riboja konkurenciją bei užkerta kelią vartotojui rinktis jam tinkantį produktą", - sakė E.Leontjevas.
Pažymėtina, kad darbo grupė rengusi Programos projektą didžiąja dalimi atsižvelgė į Verslo programinės įrangos aljanso bei į užsienio IT asociacijų siųstus komentarus, teiktas pastabas ir pasiūlymus.
Spartesniu Programos projekto rengimu bei įgyvendinimu susirūpino ir kitos verslą atstovaujančios organizacijos. Lietuvos verslo darbdavių konfederacija, jungianti daugiau kaip 2000 įmonių, Vyriausybei yra pareiškusi didelį smulkaus ir vidutinio verslo suinteresuotumą dėl Programos projekto parengimo skubos tvarka ir jo teikimo Vyriausybei.
„Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos sukaupta patirtis leidžia teigti, kad dauguma smulkaus ir vidutinio verslo įmonių dėl lėšų stygiaus susiduria su veiklos kompiuterizavimo problemomis. Išanalizavę atviro kodo programų panaudojimo praktiką manytume, kad šią problemą galima būtų spręsti, jeigu ją plačiau panaudoti smulkaus ir vidutinio verslo sektoriuje.“, - teigia Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas.
Vilniaus miesto ir apskrities verslininkų darbdavių konfederacija, jungianti per 80 sėkmingai veikiančių Vilniaus regiono įmonių, taip pat yra pareiškusi suinteresuotumą platesniu atvirojo kodo programinės įrangos taikymu.
„Atvirųjų programų naudojimas mažina „piratavimą“, skatina šalies ekonomikos vystymą, verslo įmonės sutaupydamos programinės įrangos sąskaita gali daugiau lėšų skirti informacinių technologijų tobulinimui, priežiūrai, tampa konkurencingesnės.“, - įsitikinęs Vilniaus miesto ir apskrities verslininkų darbdavių konfederacijos prezidentas Rimvydas Jasinavičius.
Atvirosios programinės įrangos vartojimo ir pritaikymo 2006–2009 metų programos projektas parengtas siekiant įgyvendinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005–2008 metų programos įgyvendinimo priemonių planą, kuris yra patvirtintas Vyriausybės 2005 m. kovo 24 d. nutarimu Nr. 315.
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės darbo reglamentu, Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie LRV minėtą Programos projektą teiks derinti suinteresuotoms ministerijoms. Šiame teisės akto derinimo etape misterijos oficialiai pateiks įvairių pastabų ir pasiūlymų, į kuriuos atsižvelgus ir galutinai suderinus, Programos projektas bus teikiamas svarstyti Vyriausybei, kuri ir priims galutinį sprendimą dėl šios Programos projekto patvirtinimo.