Europa vis dažniau teigia, kad tik smulkus ir vidutinis verslas gali padėti išsikapstyti iš krizės padarinių. Šalių vyriausybės turėtų stiprinti verslininkystę, kuri būtų dėstoma pradinėse mokyklose ir universitetuose. Nemažiau svarbus ir visuomenės nusistatymas bei požiūris į verslininkystę. Tačiau verslas gali pasigirti didžiausiais pasaulyje pasiekimais, kurių teigiama vadybos ir technologijų patirtis daro nemažą įtaką mokslo ir viešajam sektoriams.
Šiandien mokslininkai sutinka, kad kapitalizmo pasiekimai turi remtis ne tik darbo žmonių išnaudojimu, bet vis dažniau kurti ir diegti naujoves ir mokslo atradimus. Per ateinančius 4-5 metus Europoje turi susikurti apie 6 milijonus naujų verslų, kad pavyktų „išgyventi“ krizę, - teigė kompanijos Peter Jungen Holding GmbH atstovas Peter Jungen.
Martin Ohneberg, atstovaujantis Jaunųjų Europos verslininkų konfederaciją teigė, kad Jungtinėse Amerikos Valstijose SVV įmonių bankrotas laikomas normaliu reiškiniu, o ES - tai prilygsta nusikaltimui. Todėl svarbu yra šviesti visuomenę, kad siekimas būti verslininku yra normalus, kaip normalu yra ir bankrutavus vėl pradėti verslą iš naujo. Kaip ir gyvenime, taip ir versle juk pasitaiko visko.
Dvi dienas „Litexpo“ parodų centre vykusiame verslumo skatinimo renginyje „Versli Lietuva“ buvo patariama, nuo ko pradėti žmogui, norinčiam savarankiškai užsiimti verslu. Renginio metu Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė, kad išradingi, verslūs ir darbštūs šalies gyventojai ekonominį sunkmetį gali paversti naujų galimybių metais. Valstybės vadovė teigė, kad imdamiesi verslo, žmonės sukurs darbo vietų ne tik sau, bet ir savo bendruomenei, padės šaliai greičiau atsigauti.
Ne tik svarbu yra skatinti verslumą, bet reikia nepamiršti ir biurokratinės naštos, kuri dar vis spaudžia verslą, o ypatingai SVV. Todėl, pasak prezidentės, reiktų kuo sparčiau mažinti biurokratinius suvaržymus smulkiajam ir vidutiniam verslui, kuo greičiau įgyvendinti numatytas verslumą skatinančias priemones, padėti žmonėms pasinaudoti Europos Sąjungos ir valstybės smulkiajam verslui teikiama parama. O patyrusius Lietuvos verslininkus valstybės vadovė ragino pasidalyti savo sėkmės patirtimi su verslo naujokais, padrąsinti juos, padėti įgyti reikiamų žinių.
Kitas renginys „Start up weekend” vyko balandžio mėn. Vilniuje ir Kaune, o tuo pačiu ir kituose miestuose (Kopenhagoje, Lunde, Osle, Stokholme). Kur net tris dienas susirinkę skirtingų sričių specialistai, kūrė informacinių technologijų verslus, kuriuos padėjo vystyti mentoriai (verslo patirtį turintys atstovai), o vėliau vertino investuotojai.
Žinių ekonomikos forumo direktoriaus Edgaro Leichterio nuomone, tikrai ne visos idėjos gali būti sėkmingos, svarbiausia, kad renginiuose dalyvaujantis jaunimas sulauktų gero ir intensyvaus praktinio patyrimo. E. Leichterio manymu, tokiais renginiais ir iniciatyvomis kraštiečiai yra skatinami atsiverti, bendrauti ir dalintis mintimis, kad būtų sukurta tinkama verslo kultūra idėjoms vystyti ir realizuoti.
„Idėjų yra, tačiau prastokai įsivaizduojami potencialaus verslo vartotojai ir per anksti pradedama ieškoti finansų“, - dalinosi įspūdžiais Ramunė Juodelytė, įmonės „Advanced advice“ projektų vadovė.
„Startup weekend“ verslumo skatinimo pasaulyje renginių organizatoriaus amerikiečio Nick Seguin nuomone verslumo renginiai sparčiai populiarėja visame pasaulyje. Tokie renginiai pasižymi išradingumu ir verslumu, o prie viso to prisideda spartus informacinių technolgijų proveržis. Lietuva taip pat yra labai tinkama šalis kurti naują verslą ir tai matyti iš jaunų žmonių, kurie trokšta sukurti ir pasauliui pristatyti naujoves.
Jau nuo šio penktadienio iki pat sekmadieno (gegužės 28-30 d.) Vilniuje, šiuolaikinio meno centre vyks kita verslumo skatinimo iniciatyva „StartupJam Baltics“, kurios metu ERP – vadybos konsultacijų bendrovė pasirįžusi investuoti 100 tūks. Lt į geriausias verslumo iniciatyvas. Čia kiekvienas dalyvis galės pasidalinti savo žiniomis ir patirtimi, susipažinti su bendraminčiais. Renginio pabaigoje bus apdovanotos geriausios idėjos ir jų autoriai.
Verslumo skatinimui skirti renginiai kai kam gali tapti paskata kurti verlsą, išdrįsti žengti pirmąjį žingsnį ir patikėti, kad ateitį sukurti galime savo protu, tai rodo ir geroji Lietuvos, ir pasaulio patritis. Visiems linkime naujų idėjų ir drąsos jas realizuoti, o valstybės atstovams dar labiau mažinti verslo pradžiai trukdančius biurokratinius barjerus. Juk verslas - tai viena iš pagrindinių priemonių atgaivinti ir vystyti šalies ekonomiką.