Š.m. kovo 16 d. Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) taryba, atsižvelgdama į finansavimo trūkumą LRT programoms transliuoti LRTC (Telecentro) komunikacijų tinklais ir siekdama mažinti LRT veiklos nuostolį, priėmė nutarimą nuo gegužės 1 dienos sutrumpinti visuomeninio transliuotojo radijo programų bei analoginės televizijos transliacijų trukmę.
LRT taryba sulaukė pastabų ir iš Valstybės kontrolės dėl to, kad 2009 metais nemažino LRT programų transliavimo masto bei trukmės, o tai iš dalies lėmė nuostolingą LRT veiklą. Pageidavimą, kad visuomeninis transliuotojas mažintų paslaugų apimtis, ne kartą buvo pareiškęs ir pats Telecentras, turintis priekaištų LRT dėl atsiskaitymų.
LRT šio mėnesio pradžioje informavo Telecentrą apie nutarimą bei, kartu priminusi, jog išimtinę teisę nustatyti LRT programų transliavimo trukmę turi LRT taryba, paprašė Telecentrą pateikti sutarčių pakeitimus dėl atitinkamo garantinės siuntimo trukmės sutrumpinimo. Tačiau likus mažiau nei pusantros darbo dienos iki LRT tarybos nutarimo įgyvendinimo pradžios, Telecentras pareiškė „negalįs sutikti“ su LRT tarybos nustatyta sutrumpinta LRT programų trukme, jei ji trumpesnė negu 16 valandų per parą.
Užvakar popiet gautame Telecentro vadovo pasirašytame rašte, adresuotame LRT generaliniam direktoriui, teigiama, kad radijo programų ir analoginės LTV programos siuntimo laiko trumpinimas, didesnis negu iki 16 valandų per parą, Telecentrui būsiąs nuostolingas, todėl su juo Telecentras sutikti negalintis. Rašte leidžiama suprasti, kad už susidariusį laiko skirtumą tarp Telecentro rašte nurodytos trukmės ir LRT tarybos nustatytos trukmės bus reikalaujama apmokėti, nors paslauga ir nebus faktiškai suteikta. Telecentras nurodė „galįs sutikti“ su programų trumpinimu ne daugiau kaip iki 16 valandų per parą, o priešingu atveju pagrasino didinti paslaugų tarifus.
„Viena ranka mums mojuojama priekaištaujant kodėl nemažiname paslaugų apimčių. Kita ranka grūmojama, kad sumažinus apimtį teks už tai susimokėti, nes kitaip valstybei priklausanti pelno siekianti įmonė patirs nuostolį. Tai absurdas“, - teigia LRT generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius.
Pasak šiuo metu LRT tarybos pirmininko pareigas einančio Alvydo Jokubaičio, šis akibrokštas rodo valstybės institucijų požiūrį į savo visuomeninį transliuotoją, o per tai – ir į pačią visuomenę.
LRT tarybą, kuriai Lietuvos Respublikos Seimas įstatymu pavedė atstovauti viešajam interesui, sudaro dvylika narių. Juos įstatymo numatytam terminui skiria Lietuvos Respublikos Prezidentas, Seimas, Lietuvos mokslo taryba, Lietuvos švietimo taryba, Lietuvos meno kūrėjų asociacija bei Lietuvos vyskupų konferencija.
Pagal LRT tarybos nutarimą, Lietuvos radijo programa nuo gegužės 1 dienos trumpės nuo 24 valandų iki 18 valandų per parą, „Klasika“ – nuo 18 iki 11 valandų per parą darbo dienomis ir iki 15 valandų švenčių ir poilsio dienomis. „Opus 3“ transliavimo trukmė trumpinama nuo 24 valandų per parą iki 11 valandų. Trumpėti turėtų ir Lietuvos televizijos programos analoginės transliacijos dieną. LRT taryba šio nutarimo kol kas nėra pakeitusi.