Interneto aukcionas „eBay“ perspėjo JAV vertybinių popierių ir rinkų komisiją, kad jai priklausanti internetinės telefonijos tarnyba „Skype“ gali būti uždaryta.
Priežastis ta, kad kompanija „Joltid“, priklausanti „Skype“ kūrėjams Niklasui Zennströmui ir Janusui Friisui, apkaltino „eBay“ pažeidus licencinę sutartį ir reikalauja iš jos atimti teisę naudotis „Skype“ programiniu kodu.
Kaip praneša comnews.ru, aukcionas „eBay“ pamėgino per teismą įrodyti, kad „Joltid“ siekis anuliuoti licenciją yra neteisėtas, tačiau „Joltid“ parengė savo ieškinį. „Joltid“ teisininkų nuomone, „eBay“ pažeidė autorines teises ir paviešino konfidencialią informaciją apie programinį „Skype“ kodą. Naujas teismo procesas prasidės tik 2010 metų birželį.
„eBay“ specialistai, nelaukdami kuo jis baigsis, pradėjo savo „Skype“ technologijos kūrimą. Jeigu jie suspės darbus baigti iki teismo proceso pabaigos, tada teismo sprendimas neturės jokios principinės įtakos „Skype“ likimui. Tačiau jei nauja technologija nebus sukurta laiku, o „Joltid“ teismą laimės, vieną dieną „Skype“ gali būti išjungta. Naujos technologijos kūrimo kaštai vertinami „dešimtimis milijonų dolerių“.
„Skype“ kūrėjai švedas N.Zennströmas ir danas J.Friisas internetinės telefonijos tarnybą už 2,6 mlrd. dolerių pardavė 2005-aisiais. Iki 2007 metų sistemos įkūrėjai toliau dirbo „Skype“ vadovų pareigose ir už tai gavo dar 500 mln. dolerių. Tokiu būdu per penkerius metus N.Zennströmas ir J.Friisas iš viso uždirbo 3,1 mlrd. dolerių.
2008 metais „eBay“ pripažino, kad gerokai permokėjo už „Skype“, bet šaukštai jau buvo po pietų ir abi pusės liko prie savo. Tuo metu sklido gandai, kad internetinis aukcionas norėtų atsikratyti „Skype“, kadangi neketino ilgiau užsiiminėti interneto telefonija. Vienu ar kitu metu įvairūs „informuoti šaltiniai“ kalbėjo apie tai, kad „Skype“ įsigijimu domisi tai „Yahoo“, tai „Microsoft“, tai „Google“, tai Amerikos telefoninės kompanijos „AT&T“ arba „Verizon“.
Tačiau pastaruoju metu „Skype“ populiarumas ėmė augti kaip ant mielių – dabar sistema naudojasi daugiau nei 405 mln. registruotų vartotojų (kai „eBay“ nusipirko „Skype“, jų buvo tik apie 50 mln.), o mobiliojo ryšio operatoriai ėmė rimtai baimintis „Skype“ įsibrovimo į jų veiklos erdvę, nes tai reikštų, kad jie prarastų tarpmiestinių ir tarptautinių pokalbių rinką.
Pirkdamas „Skype“ internetinis aukcionas „eBay“ ketino šią tarnybą integruoti į savo verslą. Kompanija tikėjosi, kad aukcionų dalyviai pradės vieni su kitais bendrauti per „Skype“, tačiau to nenutiko.
Kai „eBay“ nusprendė parduoti kompaniją, buvę savininkai pareiškė, kad yra pasirengę paimti „Skype“ atgal, tačiau pasiūlė, „eBay“ nuomone, per menką kainą. Dėl to dabartiniai savininkai nusprendė išskirti „Skype“ į atskirą bendrovę ir 2010-ųjų pradžioje pradėti viešą jos akcijų platinimą.
Jeigu „eBay“ pralaimėtų teismą, „Skype“ tektų uždaryti, o šimtai milijonų šios tarnybos klientų turėtų išsivaikščioti pas konkurentus.