Nepaisant pranešimų apie dažnesnius įsilaužimus į bankomatuose veikiančią programinę įrangą, kai kuriose šalyse bankai ir finansinės institucijos ne tik neinvestuoja į saugumo užtikrinimą, bet netgi yra linkusios diegti nelegalią ir neapsaugotą įrangą, kuri dar labiau padidina saugumo riziką.
Tokias tendencijas teigia pastebėję programinę įrangą kuriančios ir užsakomąsias paslaugas (angl. outsourcing) teikiančios bendrovės „Penkių kontinentų“ Bankinės technologijos (BS/2) specialistai.
„Nuolat bendraujame su klientais ir partneriais iš daugelio pasaulio šalių. Jeigu prieš metus iš jų gaudavome vos vieną kitą pranešimą apie nelegalios įrangos panaudojimą, tai šiuo metu panašios informacijos pasirodo dešimtimis kartų dažniau“, – sako Vladas Lapinskas, BS/2 vykdomasis direktorius.
Jo teigimu, nelegalios programinės įrangos dažniausiai aptinkama kai kuriose Afrikos, Azijos šalyse, rečiau Vidurio ir Rytų Europoje. Specialisto vertinimu, tokias tendencijas lemia per visą pasaulį praūžusi finansų krizė.
„Mėgindami sutaupyti ant sertifikuotos, griežčiausius saugumo reikalavimus atitinkančios įrangos bankai ir finansų institucijos rizikuoja kur kas didesnėmis išlaidomis, kurių prireiktų reputacijai atstatyti klientų duomenų vagystės atveju“, – įsitikinęs V. Lapinskas.
Jis patvirtino, kad kuriose šalyse pasitaikė ir BS/2 sukurtos programinės įrangos nelegalaus naudojimo atvejų. „Išaiškėjus tokiems faktams, geranoriškai siūlome legalizuoti ir sertifikuoti mūsų diegiamą įrangą. Be to, šiuo metu įrangai taikome ir ženklias nuolaidas“, – sako BS/2 vadovas. Šiuo metu daugybė nelegalią programinę įrangą naudojančių įmonių kreipiasi į mus dėl įrangos įsigijimo.
Nevyriausybinės organizacijos EAST (European ATM Security Team) duomenimis, 2008 m. su bankomatų plėšimais ir duomenų vagystėmis susijusių nusikaltimų skaičius vien Europos šalyse buvo 149 proc. didesnis nei ankstesniais metais. Šia nusikalstama veika padaryti nuostoliai siekė 485 mln. eurų.
Specialistams vis didesnį nerimą kelia ir įsilaužimai į bankomatų programinę įrangą. Labiausiai nuskambėjo atvejis Rusijoje ir Ukrainoje, kai programišiai pasinaudojo bankomatų operacinės sistemos spragomis. Virusinė programa, vagianti kortelių duomenis, aptikta dvidešimtyje įrenginių.