Baudžiamosiose bylose, iškeltose dėl nelicencijuotos programinės įrangos naudojimo, vis dažniau bausmės paskiriamos ne tik įmonių darbuotojams, bet ir pačioms įmonėms. Šiemet išnagrinėtose bylose teismas taip pasielgė visais atvejais. Pasak teisininkų, tokia teisminė praktika turėtų sumažinti kompiuterių programų piratavimo mastus versle.
Per septynis 2005-ųjų metų mėnesius teismai išsprendė keturias baudžiamąsias bylas, kurių pagrindas – nelicencijuotos programinės įrangos naudojimas bendrovėse. Visus keturis kartus dėl pažeidimų nubaustos pačios įmonės kaip juridiniai asmenys.
„Ši tendencija turėtų sumažinti nelicencijuotos programinės įrangos naudojimą verslo sektoriuje, nes įmonėms svarbus jų įvaizdis, todėl jos labiau rūpinasi, kad darbuotojai naudotų legalias kompiuterines programas“, - sako advokatų kontoros „Pranckevičius ir partneriai“ advokatė Jolanta Pranckevičienė. Pasak jos, svarbu ir tai, jog nukentėjusiems programinės įrangos gamintojams iš juridinių asmenų yra paprasčiau išsiieškoti adekvatų žalos atlyginimą.
Galimybę bausti juridinius asmenis suteikė 2003 metais priimtas Baudžiamasis Kodeksas. Tačiau pirmą kartą teismas ja pasinaudojo tik šių metų kovo mėnesį, kai dėl nelicencijuotų programų naudojimo 3 tūkst. Lt bauda paskirta nekilnojamo turto bendrovei „Centro kubas“.
Šiemet birželio ir liepos mėnesiais taip pat priimti baudžiamieji įsakymai bei nuosprendis dar trijose bylose, kuriose dėl neteisėto programinės įrangos naudojimo baudos paskirtos pačioms įmonėms. Spaustuvėje „Morkūnas ir ko“, projektavimo paslaugų bendrovėje „Architektų pastogė“ ir prekybos odos gaminiais įmonėje „Tadetas“ patikrinimų metu rastų nelicencijuotų kompiuterinių programų kopijų vertė siekė 135 tūkst. Lt. Teismas visais trim atvejais pripažino bendrovių kaltę ir paskyrė baudas, kurių bendra suma sudaro beveik 10 tūkst. Lt. Baudas taip pat turės sumokėti ir jų vadovai.
Programinės įrangos gamintojams dėl autorių teisių pažeidimų patirtą žalą geranoriškai sutiko atlyginti nekilnojamojo turto bendrovė „Centro kubas“ ir spaustuvė „Morkūnas ir ko“. Tuo tarpu kitoms minėtoms įmonėms ketinama pateikti civilinius ieškinius dėl žalos atlyginimo.
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „International Data Corporation“ (IDC) duomenimis, 2004 metais Lietuvos ekonomika dėl programinės įrangos piratavimo patyrė 57 mln. Lt nuostolį. Nelegalių kompiuterinių programų dalis šalyje siekia 58 proc.