Per pirmus šešis šių metų mėnesius Lietuvoje buvo aptikta ir konfiskuota nelegalios programinės įrangos už daugiau nei 1 mln. litų – dvigubai daugiau nei per tą patį laikotarpį pernai. Jos naudotojams ir platintojams įstatymų pažeidimas iš viso kainavo beveik ketvirtį mln. litų.
Pirmojoje metų pusėje buvo atlikta 20 galutinių vartotojų patikrinimų. Per juos rasta nelegalių programų, kurių rinkos vertė viršija 440 tūkst. litų. Daugiausia nelicencijuotas programas naudojusių įmonių buvo išaiškinta Kauno regione. Laikinojoje sostinėje nustatyta 13 programinės įrangos gamintojų teisių pažeidimo atvejų. Vilniuje užfiksuoti 5, Klaipėdoje ir Šiauliuose po 1 neteisėtą programų naudojimo atvejį.
Tačiau didžiausią turtinę žalą programinės įrangos gamintojams padarė piratinių programų platintojai. Per 7 atliktus patikrinimus policija rado neteisėtai parduodamos produkcijos už daugiau kaip 640 tūkst. litų. Tai sudaro apie 60 proc. visų per pusmetį konfiskuotų nelegalių programų vertės.
Populiariausios tarp nelegalių programinės įrangos naudotojų bei platintojų ir toliau išlieka kompanijų „Adobe“, „AutoDesk“, „Microsoft“ bei „Symantec“ programos.
Dėl piratinės programinės įrangos naudojimo ir platinimo per pusę metų buvo iškelta 10 baudžiamųjų, 15 administracinių bei 5 civilinės bylos. Per šį laikotarpį teismai pažeidėjams paskyrė sumokėti baudų, kurių suma siekia 17 tūkst. litų. Vidutinis baudos dydis baudžiamosiose bylose buvo 2,1 tūkst. litų, administracinėse – 700 litų.
Civilinėse bylose programinės įrangos gamintojai prisiteisė beveik 220 tūkst. litų kompensacijų už joms padarytus nuostolius. Be to, programas kuriančioms bendrovėms dažnai pavyksta taikiai susitarti su pažeidėjais dėl žalos atlyginimo be teismo įsikišimo.
2004 m. per pirmąjį pusmetį buvo atlikti 35 patikrinimai. Jų metu rasta nelicencijuotos programinės įrangos už 450 tūkst. litų. Dėl nelegalių programų kopijų naudojimo paskirta baudų, kurių suma siekia 25 tūkst. litų. Be to, civilinėse bylose programinę įrangą kuriančios kompanijos iš pažeidėjų prisiteisė virš 45 tūkst. litų.
Tarptautinės rinkos tyrimų kompanijos „International Data Corporation“ (IDC) duomenimis, piratinių programų dalis Lietuvoje 2004 metais siekė 58 proc.