Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau –Kauno AVMI) informuoja, kad atskleistas dar vienas nelegalios prekybos internetu atvejis. Šį kartą prekiauta veisliniais naminiais gyvūnais. Kauno AVMI Operatyvios kontrolės skyriaus darbuotojai išaiškino, kad neįregistravęs veiklos dvejus metus mūsų šalyje gyvūnėlius pardavinėjo Turkijos pilietis. Į sąskaitą, kuria jam leido naudotis užsieniečio sugyventinė lietuvė per 2007-2008 metus gauta beveik 150 tūkst. litų pajamų.
Prekybos schema buvo labai paprasta. Internete patalpinami į lietuvių kalbą išversti skelbimai iš užsienio veislynų, kuriuose nurodoma gyvūnų veislė ir kaina. Pvz., norintys įsigyti veislinį šunį asmenys susisiekia su šunų veislynų atstovu (taip skelbiama internete) telefonu, o šis nurodo sąskaitą į kurią reikia pervesti pinigus. Kadangi veislyno atstovas savo sąskaitos Lietuvoje neturėjo, pinigai buvo pervedami į turko, prekiavusio gyvūnais, sugyventinės sąskaitą.
Nelegalia prekyba besiverčiantis užsienietis nurodė, kad jis tik tarpininkavo parduodant gyvūnėlius. Jeigu šis prekeivis internetu būtų įregistravęs individualią veiklą, į mokesčių inspekcijos akiratį nebūtų pakliuvęs. Dabar jis sulauks ne tik VMI, bet ir kitų kontroliuojančių institucijų dėmesio.
Pirkėjai, turėtų žinoti, kad internetu iš Europos Sąjungos šalių atvežti ir pas mus pigiau nei ten parduodami naminiai gyvūnai vargu ar gali atitikti dokumentuose nurodytą kilmę. Dažnai pasitaiko, kad tikri kilmės dokumentai neatitinka gyvūno identifikacinės schemos (nugaišusio - pritaikomi kitam), pirkto gyvūno kaina neatitinka jo kokybės ir t.t.
„Įsigydami prekes, šiuo atveju – naminius gyvūnus, be pirkimo-pardavimo sutarčių pirkėjai dažniausiai rizikuoja, nes pareiškus pretenzijas, nuostolių jiems niekas neatlygins. Šį atvejį padėjo išaiškinti mokesčių mokėtojas internetu iš turko pirkęs neva veislinį šunį. Įtaręs apgaulę jis kreipėsi į Kauno AVMI ir pateikė tikslią informaciją, kuri padėjo Mokesčių inspekcijai nustatyti mokesčių įstatymus pažeidusį pilietį“, - sakė Kauno AVMI viršininko pavaduotojas Ovidijus Vasiliauskas. Jis teigė, kad prekybos internetu kontrolei mokesčių inspekcija skiria didelį dėmesį.
Nelegaliai gyvūnais prekiavusiam turkui, pagal Administracinės teisės pažeidimų kodeksą už neįregistruotos veiklos vykdymą gresia bauda iki 1000 litų. Be to, jis turės sumokėti ne tik Gyventojų pajamų mokestį, bet ir (per 12 mėn. viršijo 100 tūkst. Lt) pridėtinės vertės mokesčio sumas.
VMI primena, kad nustatytas nelegalios prekybos gyvūnais internetu atvejis – ne pirmas. Praėjusiais metais Vilniaus AVMI nustatė, kad fizinis asmuo į JAV eksportuodavo kilmingus anglų ir prancūzų buldogų, terjerų, spanielių veislės šuniukus. Per kelerius metus buvo įvykdyta beveik 150 eksporto procedūrų, bendra jų suma – daugiau nei 350 tūkst. litų.
Valstybinė mokesčių inspekcija ragina mokesčių mokėtojus, nežinančius, kaip legalizuoti veiklą, kreiptis į VMI konsultantus teritoriniuose skyriuose, VMI interneto svetainėje sukurtas naujas skyrelis pradedantiems verslą, atsakymus į klausimus teikia Mokesčių informacijos centro specialistai telefonu 1882.