Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau - VMI) informuoja, kad mokesčių mokėtojai, deklaruojantys pajamas elektroniniu būdu, jau gali naudotis preliminaria gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) deklaracija.
„Šiandien, kaip ir kiekvienų metų pavasario pradžioje, pradedame aktyvų gyventojų pajamų bei turto deklaravimo procesą. Mokesčių mokėtojams Elektroninio deklaravimo sistemoje (toliau – EDS) jau paruoštos preliminarios (iš dalies užpildytos) deklaracijos, kuriose šiemet dar daugiau informacijos apie gyventojo pajamas bei išlaidas, sukurtas elektroninis pagalbininkas – „Elektroninis vedlys“, kuris interaktyviai žingsnis po žingsnio parodys, kaip peržiūrėti, patvirtinti, parsisiųsti ar užpildyti pajamų deklaraciją ir padaryti kitus su deklaravimo procesu susijusius veiksmus, todėl deklaracijų pildymas bei pateikimas mokesčių inspekcijai tapo dar greitesnis ir paprastesnis“, - sako VMI prie FM viršininko pavaduotojas Gediminas Vyšniauskis.
Gyventojai, deklaruojantys pajamas elektroniniu būdu, kaip ir praėjusiais metais, pildys vieną visiems bendrą deklaraciją (GPM305 dokumento forma), kurioje bus pateikiami duomenys apie gautas pajamas, susijusias su darbo santykiais, ir išlaidas, apie kurias mokesčių inspekcijai pranešė tretieji šaltiniai (bankai, draudimo bendrovės, kompiuterių pardavėjai ir pan.), taip pat pajamų mokesčio suma, sumokėta už verslo liudijimą. EDS esančiose pažymose bus pateikiama informacija apie gyventojų pajamas, gautas iš nekilnojamojo turto bei vertybinių popierių sandorių.
VMI interneto puslapyje www.vmi.lt mokesčių mokėtojai, pildantys deklaracijas, ras metinio neapmokestinamojo pajamų dydžio (MNPD) skaičiuoklę. MNPD, kurį reikia įrašyti deklaracijoje, yra skirtingas kelis vaikus auginantiems tėvams, ribotą darbingumą turintiems mokesčių mokėtojams, asmenims, dirbusiems žemės ūkyje, kai kuriems kitiems gyventojams, todėl skaičiuoklė sumažins klaidų tikimybę.
„Mokesčių mokėtojų, pildančių deklaracijas elektroniniu būdu, skaičius kasmet auga – gyventojai įvertino VMI patirtį ruošiant preliminarias deklaracijas, kurias dažniausiai reikia tik patikrinti, patvirtinti ir išsiųsti. Elektroninis deklaravimas, VMI sukurtos pagalbinės priemonės (skaičiuoklės, elektroninis vedlys) taupo ne tik gyventojų laiką ir lėšas, tačiau ir valstybės resursus“, - primena G. Vyšniauskis, pabrėždamas, kad elektroninės deklaracijos apdorojimas kainuoja tris kartus pigiau.
Praėjusiais metais deklaracijas pateikė apie 820 tūkst. gyventojų, 85 proc. iš jų tai padarė naudodamiesi Elektroninio deklaravimo sistema. 2007 metais apie 75 proc. visų pateiktų GPM deklaracijų buvo pateikta e. būdu, 2006 m. - 46 proc. Mokesčių mokėtojams pernai grąžinta apie 401 mln. litų GPM permokos.
„Deklaruojant pajamas taip pat galima užpildyti ir prašymą pervesti iki 2 proc. nuo sumokėtos GPM sumos paramai. Kaip tai padaryti paprasčiausiu būdu taip pat parodys e. vedlys“, - primena G. Vyšniauskis, akcentuodamas, kad skirdami paramą, naudodamiesi EDS, mokesčių mokėtojai išsaugo konfidencialumą, parama skiriama laisva valia, sistemoje gyventojas informuojamas, ar parama pasiekė gavėją.
VMI primena, kad deklaruoti pajamas ar skirti paramą elektroniniu būdu gali ir asmenys, neturintys namuose kompiuterio ar interneto prieigos. VMI sėkmingai bendradarbiauja su Viešųjų interneto prieigos taškų (VIPT) asociacija, todėl mokesčių mokėtojai pajamas gali deklaruoti ir šiuose taškuose, kurių šalies kaimo vietovėse yra per 800.
VMI primena, kad pajamas bei turtą privalo deklaruoti valstybės politikai, tarnautojai, Europos Parlamento nariai, kiti asmenys, išvardyti Lietuvos Respublikos gyventojų turto deklaravimo įstatymo 2 straipsnyje ir jų šeimos nariai. Šie asmenys iki š. m. gegužės 4 d. turi pateikti metinę gyventojo (šeimos) turto deklaraciją. Valstybės tarnautojai, vykdydami pareigą deklaruoti pajamas ir turtą, gali naudotis tarnybiniais kompiuteriais – tai nelaikytina Valstybės tarnybos įstatymo nuostatų, draudžiančių naudotis valstybės ar savivaldybių nuosavybe ne tarnybiniams tikslams, pažeidimu.
Deklaracijas taip pat privalo pateikti ir individualiai dirbantys gyventojai, t.y. kurie VMI užsiregistravo kaip vykdantys arba vykdę individualią veiklą pagal verslo liudijimą ir gavo pajamų; ūkininkai ir jų partneriai, kai kurie kiti mokesčių mokėtojai. Gyventojas, abejojantis, ar privalo teikti deklaraciją, visą informaciją gali gauti paskambinęs VMI Mokesčių informacijos centro telefonu 1882 arba apsilankęs VMI interneto puslapyje www.vmi.lt.