„Lietuvos ekonomikos raidos trajektorija šiais metais iš esmės atitinka mūsų dar 2006-iais nubrėžtą kryptį, tačiau nusileidimo greitis yra didesnis nei tuomet buvo manyta“, – konstatuoja SEB banko analitikai. Pasak SEB banko ekspertų, per pastaruosius pusantrų metų ir ypač šių metų pradžioje atsirado veiksnių, gilinančių tiek Lietuvos, tiek viso pasaulio ūkio problemas. Atsižvelgdamas į makroekonominės aplinkos pokyčius, SEB bankas sumažino prognozuojamą 2008 ir 2009 m. bendrojo vidaus produkto (BVP) rodiklį – atitinkamai nuo 6,5 proc. iki 5,5 proc. ir nuo 6 proc. iki 5 proc., o uždarius Ignalinos atominę elektrinę, 2010 m. ekonomika išaugs tik apie 3 procentus.
„Dar 2006-iais prognozavome, kad artimiausiais metais (2007 ir 2008 m.) užsienio prekybos balanso blogėjimą teks „dengti“ vidaus vartojimui. Tuomet manyta, kad 2007 metais tai dar pavyks padaryti, tačiau 2008 metais ūkio plėtros lėtėjimas taps neišvengiamas. Realūs procesai patvirtino šią prognozę – praėjusiais metais ekonomikos augimas pasiekė beveik 9 proc. ribą, tačiau pirmąjį šių metų ketvirtį tesudarė 6,9 proc.“, – sakė SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda.
G. Nausėdos nuomone, pirmojo ketvirčio Lietuvos BVP rodiklis tik iš dalies atspindi besiklostančias tendencijas šalyje. „Situacija atrodo daug gražesnė dėl įspūdingo Mažeikių naftos“ gamybos masto statistinio šuolio, kurį lėmė tai, kad 2007 m. tuo pačiu laikotarpiu įmonės veiklos rodikliai buvo itin kuklūs dėl bendrovėje įvykusio gaisro pasekmių. Antrąjį 2007 m. pusmetį „Mažeikių nafta“ jau dirbo daug didesniu pajėgumu, todėl šis BVP „gerinimo“ veiksnys ilgainiui išnyks“, – sakė SEB banko analitikas. Be to, pasak G. Nausėdos, statybos sektoriaus indėliui į BVP būdinga tam tikra inercija (užbaigiami pradėti objektai, o nauji nepradedami), tačiau mažėjantis išduotų statybos leidimų kiekis pranašauja ir šio sektoriaus „apsisukimų“ lėtėjimą. Nors mažmeninės prekybos apyvarta tebėra „ant bangos keteros“, netrukus silpstančios vidaus paklausos pasekmes pajus jautriausi šiems pokyčiams rinkos subjektai (prekybininkai naujais automobiliais, vaizdo, garso bei kita buitine technika, baldais, sodo reikmenimis ir pan.)
SEB banko ekspertai atkreipia dėmesį ir į atsirandančius naujus infliacijos „debesis“, kurie anksčiau buvo nepakankamai įvertinti arba jų apskritai nebuvo įmanoma numatyti. Praėjusių metų pabaigoje tikėtasi šildymo paslaugų pabrangimo šių metų rudenį vidutiniškai 20-30 proc., deja, neturintis analogo visoje Europoje gamtinių dujų brangimas gali „iškelti“ šildymo įkainius net 40-50 procentų Ne ką lengviau buvo galima tikėtis pasaulinių naftos kainų padidėjimo net iki 140 JAV dolerių už barelį, o tai savo ruožtu „paskatino“ ir degalų Lietuvoje kainas šturmuoti naujus rekordus . Labai spartus vidutinio darbo užmokesčio didėjimas šių metų pradžioje patvirtino nuogąstavimus apie infliacijos ir atlyginimų susikabinimą į „kamuolį“, kuris paverčia kainų kilimą inertišku ir sunkiai valdomu procesu.
„Nėra pagrindo ir motyvų grąžinti situacijos, todėl šių metų vidutinės infliacijos prognozę padidinome iki 11,5 proc., o 2009 m. – iki 8 procentų“, - teigė G. Nausėda. Uždarius Ignalinos atominę elektrinę, 2010 m. vartotojų kainų didėjimas vėl bus itin spartus – vidutiniškai 11 proc., kadangi elektros energijos kainų padvigubėjimas, SEB banko analitikų vertinimu, tiesiogiai ir netiesiogiai „pridės“ prie infliacijos apie 4 procentinius punktus. G. Nausėdos nuomone, po dviejų metų Lietuva turės labai prastą makroekonominių rodiklių „mišinį“ – ekonomikos plėtra bus ne ką didesnė nei euro zonos šalyse, t.y. sustos gyvenimo lygio suartėjimo procesas, kita vertus, infliacija bus keleriopai didesnė nei senojoje Europoje.
SEB bankas nepakeitė vidutinio darbo užmokesčio prognozių: 2008 m. – 15 proc. ir 2009 m. – 13 proc. 2010 m. atlyginimai vidutiniškai padidės maždaug dešimtadaliu. Tokie patys liko ir prognozuojamo fiskalinio deficito rodikliai - po 1 proc. BVP tiek 2008 m., tiek 2009 m. 2010 m. iždas pajus ekonomikos lėtėjimo pasekmes ir fiskalinis deficitas ūgtelės iki 1,5 proc. BVP. Anot ekspertų, bankų paskolų portfelis 2008 m. išaugs 30 proc., 2009 m. - 20 proc. ir 2010 m. - 15 proc.