Valdžiai nesiėmus konkrečių esminių darbų pertvarkyti aukštąjį mokslą, dar šiemet šalies moksleiviai pasiryžę prisijungti prie protestuojančių pedagogų. Toks apsisprendimas visuotiniais plojimais buvo palydėtas spalio 20 – 21 d. į Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) organizuotą rudens forumą susirinkusių Lietuvos moksleivių.
„Nesame abejingi savo dabarčiai ir ateičiai. Tikime savimi ir nenorime, kad valdžios atstovai vėjais paleistų tai, ką mūsų tėvai kūrė dėl mūsų visų“,- po balsavimo forume situaciją komentavo Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) prezidentė Karolina Adelbergytė
Moksleivių nuomone, pagrindiniai būtinos aukštojo mokslo pertvarkos rezultatai turi būti orientuoti į kokybę ir prieinamumą. Moksleiviai pageidautų baigę mokyklą tikėtis lanksčių mokymo programų, gerų praktikos sąlygų, pagarbos žmogaus teisėms ir studijų be korupcijos.
Atotrūkį tarp vidurinio, profesinio ir aukštojo mokslo moksleiviai įvardina viena pagrindinių dabartinės sistemos bėdų. Forumo dalyviai piktinosi švietimo reformų chaotiškumu ir apgailestavo, kad apie pertvarkas jie sužino tik iš žiniasklaidos priemonių.
Lietuvos studentų sąjungos (LSS) prezidentas Jonas Okunis tokį moksleivių aktyvumą vertina teigiamai.
„Man suprantama moksleivių logika. Praktika rodo, kad šioje šalyje be radikalių veiksmų pačiai tautai naudingų valdžios sprendimų pasiekti beveik neįmanoma. Jei ir šiuo atveju liks galioti bendra taisyklė – studentai tikrai netylės!”, - teigia LSS prezidentas Jonas Okunis.
LMS rudens forume susirinkusieji taip pat nagrinėjo bendrojo lavinimo problemas. Dauguma sutiko, kad Lietuvių kalbos valstybinio egzamino naujadaras – vienerių metų ekpserimentas, o prasta bendrojo lavinimo mokyklų materialinė bazė nesuteikia moksleiviams lygių startinių pozicijų Europos mastu.
Rudens forumo dalyviai taip pat rengė debatus ugdymo temomis, gilinosi į projektinę veiklą bei neformalųjį udymą, bandė perprasti ir pažinti jaunimo organizacijų veiklą.
Lietuvos moksleivių sąjunga (LMS) tikisi, jog į forumą susirinkę per pusantro šimto drąsių jaunų žmonių grįžę į savo mokyklas pasidalins įgyta patirtimi ir keis stereotipus apie nepilietišką jaunimą.
Savo mintis švietimo situacijos Lietuvoje klausimais forumo dalyviai artimiausiu metu išdėstys viešame laiške visuomenei ir valdžios institucijoms.