„Dronų taikymo spektras sparčiai plečiasi – džiugu, kad jų naudą atranda ne tik privatus, bet ir valstybinis sektorius, kuriam dronai gali pasitarnauti labai įvairiose srityse“, – teigia dronų paslaugų ir pilotavimo mokymų platformos „Drone Academy“ įkūrėjas ir vadovas Tadas Aleksandravičius.

„LTG Cargo“ mokymai / Autorius Tadas Aleksandravičius
Bepiločiai orlaiviai dažnai siejami su pramogine veikla, pastaruoju metu – ir su karyba. Tačiau šiuos prietaisus galima pritaikyti įvairiausioms funkcijoms pramonės bei paslaugų srityse, kur jie leidžia didinti darbo našumą, efektyviau atlikti kasdienes užduotis ir sutaupyti išteklių.
Dronai gali būti naudingi ne tik privačiam, bet ir valstybiniam sektoriui – palengvinti personalo darbą, padėti atlikti jį greičiau ir sklandžiau. Šiandien dronai jau pasitelkiami tokiose srityse kaip, pavyzdžiui, valstybės sienos apsauga. Praėjusiais metais 63 Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai baigė pritaikyti specialiai jiems pritaikytus bepiločių orlaivių valdymo mokymus, kurių metu įgijo ne tik išsamių teorinių žinių, bet ir praktinių dronų valdymo įgūdžių.
Sėkmingai išlaikę egzaminus, Valstybės sienos apsaugos pareigūnai įgijo du pažymėjimus: atvirosios skrydžių kategorijos A1/A3 pakategorės pažymėjimą bei A2/STS pažymėjimą, leidžiantį vykdyti skrydžius dronu sudėtingesnėmis sąlygomis.
Bepiločius orlaivius galima naudoti ir kitose srityse, tarkime, transporto paslaugų. Puikus pastarojo meto pavyzdys mūsų šalyje – dronų naudojimas geležinkelio veiklai efektyvinti. Naujausiuose intensyviuose kursuose, trukusiuose 9 dienas, „Drone Academy“ išmokė trisdešimt įmonės „LTG Cargo“personalo narių valdyti dronus. Nuo šiol šie darbuotojai galės pasitelkti bepiločius orlaivius traukinių priežiūros užduotims.
„Geležinkelio personalui dirbti tampa gerokai lengviau – nebereikia patiems apeiti vagonų ir jų tikrinti – į orą pakilusiu dronu apžiūrima teritorija, patikrinama vagonų būklė, jų pakrovimas ir kiti svarbūs aspektai,“ – paaiškino T. Aleksandravičius.
Šis pavyzdys iliustruoja, kaip dronus galima integruoti į kasdienes įmonės operacijas ir optimizuoti darbo procesus. Išmokti valdyto bepiločius orlaivius gali kiekvienas, o pritaikyti juos praktikoje galima įvairiausiuose sektoriuose – nuo žemės ūkio iki krovinių gabenimo.
Idealiu atveju dronų valdymo mokymai turėtų būti pritaikyti konkretaus užsakovo poreikiams, susipažinus su jo veiklos specifiką ir imituojant realias, būtent tam sektoriui būdingas situacijas. Žinoma, labai svarbu teoriją papildyti praktika, nes tik tuomet įtvirtinami įgūdžiai, reikalingi praktiniam dronų taikymui.
„Drone Academy“ rengia dronų valdymo mokymus tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims. Baigus mokymus ir sėkmingai išlaikius A1/A3 ir A2/STS Transporto kompetencijų agentūros egzaminą, kursų dalyviams suteikiama licencija.