Nepriklausoma ekspertų komisija po kelerių pertraukos atliko Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius Tech“) Mechanikos fakulteto Gamybos inžinerijos krypties studijų išorinį vertinimą, kurio rezultatai šiemet yra ypač palankūs: jie – vieni aukščiausių universiteto istorijoje.
![„Vilnius Tech“ Mechanikos Elektronikos ir Transporto inžinerijos fakultetų laboratorinis ir auditorinis korpusai. Alekso Jauniaus nuotr. „Vilnius Tech“ Mechanikos Elektronikos ir Transporto inžinerijos fakultetų laboratorinis ir auditorinis korpusai. Alekso Jauniaus nuotr.](http://www.elektronika.lt/_sys/storage/2025/02/13/original_VILNIUSTECHM-AleksoJauniausnuotr.jpg)
„Vilnius Tech“ Mechanikos Elektronikos ir Transporto inžinerijos fakultetų laboratorinis ir auditorinis korpusai.
Alekso Jauniaus nuotr.
Gamybos inžinerijos krypties pirmosios pakopos studijų programas vertino tarptautinė ekspertų komisija, sudaryta iš Latvijos, Estijos ir Danijos akademikų, socialinio partnerio ir studento. Jų vertinimu Pramonės gaminių dizaino, Gamybos inžinerijos ir valdymo, Mechatronikos ir robotikos bei Taikomojo dirbtinio intelekto studijų programos gavo 30 balų iš galimų 35 ir buvo akredituotos ilgiausiam įmanomam 7 metų laikotarpiui.
„Vilnius Tech“ Mechanikos fakulteto dekano doc. dr. Justino Gargaso teigimu, Gamybos inžinerijos studijų krypties vertinimo rezultatai yra geriausi per pastaruosius metus, o tai – įrodymas, kad programa atitinka aukščiausius kokybės reikalavimus.
„Šis įvertinimas ne tik patvirtina studijų programos kokybę ir atitiktį aukščiausiems standartams, bet ir garantuoja absolventams platų pripažinimą darbo rinkoje bei sėkmingą karjerą“, – teigia doc. dr. J. Gargasas.
Išorinį studijų vertinimą ir akreditavimą Studijų kokybės vertinimo centras atlieka ne rečiau kaip kas 7 metus, siekiant užtikrinti aukštųjų mokyklų studijų kokybę ir efektyviau vykdyti jų tobulinimo procesus.
Studijų krypties kokybė vertinama pagal studijų tikslus, numatomus rezultatus ir turinį, mokslo ir studijų veiklos sąsajas, studentų priėmimą ir paramą, studijavimą, studijų pasiekimus ir absolventų užimtumą, dėstytojų kompetencijas, studijų materialiuosius išteklius, aplinką ir sąlygas. Atsižvelgiama ir į studijų procesą bei vadybą, ar jos atitinka darbdavių poreikius ir ar yra atnaujinamos pagal gaunamas rekomendacijas.
Įrangos atnaujinimui skirta beveik 2 mln. eurų
Anot Mechanikos fakulteto dekano, tokiam rezultatui įtakos turėjo daugybė faktorių – nuo aukštos kvalifikacijos dėstytojų ir jų kompetencijų, įvertintų maksimaliu balų skaičiumi, aktyvaus studentų ir socialinių partnerių įsitraukimo į studijų proceso kokybės užtikrinimą iki atsinaujinusios Mechanikos fakulteto aplinkos.
„Mechanikos fakultetui persikėlus į naują Mechanikos, Elektronikos bei Transporto inžinerijos fakultetų laboratorinį ir auditorinį korpusus Plytinės g. 25, studentams suteiktos galimybės mokytis naujausiose auditorijose ir naudotis pažangiausia, moderniausia laboratorine ir pramonine įranga laboratorijose, kurios atnaujinimui buvo skirta beveik 2 mln. eurų. Visa tai leidžia geriau ir lengviau įsisavinti dėstomas disciplinas.
Žinoma, įtakos turėjo ir studijų programų atnaujinimas bei Gamybos inžinerijos krypties studijų rengėjų darbas – jie kruopščiai parengė išsamų studijų aprašą, atskleisdami visas stipriausias jų puses“, – dalijasi „Vilnius Tech“ Mechanikos fakulteto dekanas.
Gamybos inžinierių laukia tiek Lietuvoje, tiek užsienyje
Pastaraisiais metais Lietuvoje auga specialistų, puikiai išmanančių automatizacijos, dirbtinio intelekto, daiktų interneto ir kitų modernių technologijų valdymą, inovacijų diegimą ir kūrimą, poreikis. Gamybos inžinieriai vis paklausesni tampa ne tik vietinėje, bet ir užsienio darbo rinkoje.
„Tiek Lietuvoje, tiek tarptautinėse kompanijose jų gebėjimai optimizuoti gamybą ir mažinti kaštus yra labai vertinami, o darbai – gerai apmokami. Kuriant tvarius ir mažiau aplinkai kenksmingus gamybos procesus, gamybos inžinerija taip pat padeda spręsti aplinkosaugos problemas, ko šiuo metu siekia visa Europos Sąjunga“, – dalijasi mokslininkas.
Šiuo atveju Gamybos inžinerijos ir valdymo studijų programa vaidina itin reikšmingą vaidmenį – ji padeda parengti specialistus, gebančius dirbti su moderniausiomis technologijomis, įvairiomis automatizavimo sistemomis ir inovatyviais gamybos procesais.
„Studijuodami šią programą, studentai įgyja ne tik techninių, bet ir vadybinių žinių, pradedant medžiagų mokslu ir mechanika, baigiant gamybos planavimu, kokybės užtikrinimu ir logistika.
Absolventai gali sėkmingai dirbti ir savo žinias pritaikyti tiek tradicinėse pramonės šakose, tiek naujesnėse srityse, pavyzdžiui, robotikoje ar 3D spausdinimo technologijose, taip pat prisidėti prie gamybos procesų optimizavimo, naujų technologijų diegimo ir inovacijų kūrimo“, – sako „Vilnius Tech“ Mechanikos fakulteto dekanas doc. dr. Justinas Gargasas.